• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook

W marcu informowaliśmy o tym, że scenarzysta Gary Goldman pozwał Disneya. Zrobił to dlatego, że jego zdaniem Zwierzogród był w oryginale jego pomysłem, a studio podkradło go, w ten sposób tworząc najlepszą animację ubiegłego roku. Dziś już wiemy, jaki jest finał sprawy, a jest on pozytywny dla Disneya. Zwierzogród nie został bowiem uznany przez sąd plagiatem. 

Zobacz również: Gru, Dru i Minionki - recenzja filmu, który NIE jest o Minionkach

Pozew oddalił sędzia Michael Fitzgerald, a powodem takiego postępowania był fakt, iż nie zauważył zbyt wielu podobieństw między pomysłem Goldmana i animacją Disneya. Stanowisko brzmiało mniej więcej tak:

Różnice między szkicami postaci są znaczące. Pary zwierząt nie są nawet tego samego gatunku, bowiem hiena to nie lis, a niedźwiedź grizzly to nie bawół. Co więcej postacie z Looney (animacji Goldmana - przyp. red) nie noszą ubrań, zaś te ze Zwierzogrodu owszem. Styl animacji również jest inny w obu przypadkach - bohaterowie Disneya mają przyjazną aparycję, w Looney wyglądają mroczniej. Bohaterowie są do siebie podobni w nikłym stopniu, który nie stanowi podstawy do stwierdzenia plagiatu.

Największe podobieństwo dotyczy niedobranych par protagonistów - drapieżnik i jego potencjalna zdobycz, optymista i cynik pesymista. Jest to jednak klisza powielana w wielu innych buddy movies.

Zwierzogród był jednym z czterech filmów wydanych w poprzednim roku kalendarzowym, które dotarły do granicy miliarda dolarów w Box Office, a także zdobył zarówno Złotego Globa jak i Oscara dla najlepszej pełnometrażowej animacji.

źródło: Deadline.com / ilustracja wprowadzenia: Disney

 

Wiesz, co z tym zrobić


Łukasz Kołakowski

Łukasz Kołakowski

Dziennikarz

O mnie:

Z zawodu publicysta. W redakcji Movies Room recenzuje filmy już od 2015 roku. Uwielbia produkcje Pixara, "Wesele" Smarzowskiego i Breaking Bad.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.