• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook
patticakes zwiastun

Na długo przed tym, jak Ruben Östlund podbił serca europejskiej widowni oraz jury festiwalu w Cannes takimi filmami jak Turysta lub The Square, to wybrał się ze swoim skromnym, 11-minutowym filmikiem do Berlina. Nie myślał wówczas o zdobyciu Złotego Niedźwiedzia, a o szansie pokazania się szerszej widowni. Jednak rzeczywistość okazała się dla niego łaskawa, albowiem upiekł dwie pieczenie na jednym ogniu - Incydent w banku zdobył Złotego Niedźwiedzia w kategorii najlepszy film krótkometrażowy, a jego twórcy otworzył drzwi do filmowego raju. Niestety wielu z nas nie miało okazji sprawdzić, czy decyzja berlińskich krytyków była słuszna, gdyż filmu tego poza pokazami konkursowymi nie dało się nigdzie złapać. Tak było jednak tylko do dnia dzisiejszego. Incydent wreszcie trafił bowiem do publicznego użytku, a to wszystko za pośrednictwem portalu Vimeo.

Krótki metraż Östlunda jest rekonstrukcją autentycznych wydarzeń z czerwca 2006 roku, kiedy to dwójka niezbyt rozgarniętych rabusiów postanowiła napaść na jeden z banków w Sztokholmie. Prócz autorskiego, zabawnego i jednocześnie gorzkiego komentarza, Incydent w banku oferuje również oryginalne wykorzystanie tzw. mastershota, stylizowanego na nagranie z kamer przemysłowych. Zaprawdę powiadam wam, że przed ujrzeniem filmu nie spodziewałem się jakichkolwiek fajerwerków, ale tak banalny pomysł w tak banalnym wykonaniu po prostu ujął mnie bez reszty. Jeśli do tej pory nie mieliście do czynienia ze szwedzkim reżyserem, to jest to chyba doskonały start!

Źródło: Vimeo / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

 

 

Wiesz, co z tym zrobić


Tomasz Małecki

Tomasz Małecki

Redaktor

O mnie:

Najbardziej tajemniczy członek redakcji. Nikt nie wie, w jaki sposób dorwał status redaktora współprowadzącego dział publicystyki i prawej ręki rednacza. Ciągle poszukuje granic formy. Święta czwórca: Dziga Wiertow, Rene Clair, Luis Bunuel i Stanley Kubrick.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.