Gdyńska premiera filmu Twój Vincent uczci 70 lat polskiej animacji

Pokaz filmu animowanego Twój Vincent, zakwalifikowanego do Konkursu Głównego, otworzy 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 18 września 2017 roku. W ten sposób organizatorzy chcą uczcić przypadający w tym roku jubileusz 70-lecia polskiej animacji. Widzowie Festiwalu będą mogli zobaczyć zestaw kilkunastu wybitnych filmów animowanych. Film otwarcia gdyńskiego Festiwalu, Twój Vincent w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska. Każdą z 65 000 klatek filmu namalowano ręcznie. W projekcie uczestniczyło 125 zawodowych malarzy z całego świata. Na ekranie ożywili oni ponad 100 obrazów Vincenta van Gogha, by opowiedzieć historię życia i śmierci jednego z najbardziej znanych na świecie malarzy. W ramach festiwalowych pokazów pozakonkursowych wątek animacji będzie w tym roku w Gdyni silnie obecny.

Polska szkoła animacji, która rozwijała się po II wojnie światowej, a zwłaszcza po odwilży październikowej, zostawiła po sobie wspaniałe dziedzictwo. Nazwiska Szczechury, Kuci, Dumały, Giersza, Lenicy, Borowczyka są dzisiaj częścią światowego dorobku animacji. W 2017 roku polska animacja obchodzi 70-lecie swojego istnienia. Mimo, iż jest ceniona i znana na świecie, polscy widzowie, zwłaszcza młodsi, nie mają obecnie wielu okazji, by zapoznać się z różnorodnością technik, tematów, stylów polskiego filmu animowanego. Z okazji jubileuszu Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprezentuje wybrane filmy z kanonu polskiej animacji, a także tytuły młodych, zdolnych twórców, które zaistniały na międzynarodowych festiwalach i zdobyły tam prestiżowe nagrody – zapowiada Leszek Kopeć, Dyrektor FPFF.

https://www.youtube.com/watch?v=itR6Vy8myP4

Tyle informacji prasowej, teraz czas na ludzki komentarz. Na 42 gdyńskim festiwalu (18-23 września) wyświetlone zostanie nieco arthouse’owych animowanych krótkometrażówek, z których jedyna rozpoznawalna to Katedra Bagińskiego. Dodatkowo do repertuaru dodano jeszcze przestarzałe pełnometrażowe animacje, pokazane zostaną te same odcinki Bolka i Lolka oraz Wyprawy Profesora Gąbki, które można było już milion razy zobaczyć w telewizji, a jako wisienkę na torcie organizatorzy przypomną również wielką klapę komercyjną jak i artystyczną o tytule Gwiazda Kopernika. Innymi słowy zapowiada się naprawdę przednie świętowanie. Pytanie powstaje, czy można mówić o jubileuszu istnienia polskiej animacji, skoro takowej po prostu nie ma? PISF we współce ze SFP (Stowarzyszenie Filmowców Polskich) organizuje jubileusz, zamiast dofinansować jakiś animowany projekt i zachwycanie się przeszłością, w sytuacji gdy teraźniejszość prezentuje się żałośnie, nie jest zbyt chwalebne. Najlepszą polską animowaną pełnometrażową produkcją ostatniej dekady jest prawdopodobnie Kapitan Bomba – Zemsta Faraona, którą za darmo można obejrzeć w serwisie Youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=4el6qQ40BQw

Zobacz również: TOP 50 – najlepsze bajki i filmy animowane dla dorosłych

źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Dziennikarz

Miłośnik prawdziwego kina, a nie tych artystycznych bzdur.
Jeśli masz ciekawy temat do opisania, pisz tutaj - k.warzala@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?