• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook

Jeśli kiedykolwiek zetknęliście się z gronem miłośników filmowego science fiction, to wiecie zapewne, że wszelka dyskusja na temat wyższości jednego dzieła nad drugim kończy się u nich zazwyczaj w jednym miejscu - na błotnym ringu. Heh, żartuję, ale sprawa wygląda mniej więcej tak, iż chcąc wybrać ten najlepszy film sci-fi, często odwołujemy się do skali/jakości/praktyczności efektów specjalnych. I to czyni z tego gatunku niezwykle newralgiczną parę kaloszy, albowiem jak tu pogodzić wysokość budżetu przeznaczonego na estetyczne fajerwerki i kompetencje grafików z przyjętą filmową konwencją? Porównalibyście na przykład Ex Machinę do Odysei kosmicznej? Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Nie? To już nie musicie, gdyż Visual Effects Society, profesjonalna organizacja zrzeszająca artystów, animatorów, wszystkich techników, producentów i specjalistów obracających się w branży telewizyjno-filmowej, postanowiła wyselekcjonować czołową 70. filmów z najlepszymi efektami specjalnymi. A mówiąc ściślej, z efektami specjalnymi, które wywarły największy wpływ na kształt późniejszych produkcji je wykorzystujących.

Co raczej nie powinno dziwić, to fakt, że zestawienie to zdominował James Cameron z sześcioma filmami podpisanymi jego nazwiskiem (Otchłań, Obcy - decydujące starcie, Avatar, Terminator, Terminator 2: Dzień sądu, Titanic), ale niewiele dłużny pozostał mu Steven Spielberg (pięć produkcji - Bliskie spotkania trzeciego stopnia, E.T., Poszukiwacze zaginionej Arki, Szczęki i Jurrasic Park). Dobrze też wiedzieć, że pomimo tak znacznej obecności tytułów zamaszystych nie zapomniano o klasyce (Podróż na Księżyc, Zaginiony świat) czy filmach kameralnych (Ex Machina). Na powyższym filmiku ujrzycie kadry ze wszystkich filmów uznanych przez Visual Effects Society i choć nie są one podpisane, to - tak - nie zabrakło Odysei kosmicznej Kubricka!

Źródło: visualeffectssociety.com / Ilustracja wprowadznia: kadr z filmu 2001: Odyseja kosmiczna

 

Wiesz, co z tym zrobić


Tomasz Małecki

Tomasz Małecki

Redaktor

O mnie:

Najbardziej tajemniczy członek redakcji. Nikt nie wie, w jaki sposób dorwał status redaktora współprowadzącego dział publicystyki i prawej ręki rednacza. Ciągle poszukuje granic formy. Święta czwórca: Dziga Wiertow, Fritz Lang, Luis Bunuel i Stanley Kubrick.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.