• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej zrealizował i udostępnił w sieci relację z planu filmu Dywizjon 303. W materiale wideo posłuchać można wypowiedzi twórców na temat ich wizji filmu oraz obejrzeć kilka nagrywanych scen. Zdjęcia do filmu już się zakończyły, a premierę zaplanowano na 11 listopada 2018 roku.

Film nagrywany jest w języku angielskim oraz polskim i przedstawi historię polskich pilotów, którzy przedostają się do Wielkiej Brytanii, by w eskadrach RAF-u kontynuować walkę z okupantem. Ich męstwo i podniebne wyczyny szybko zwracają uwagę dowódców i przyczyniają się do utworzenia Dywizjonu 303 – elitarnej jednostki myśliwskiej, złożonej głównie z Polaków.

O Dywizjonie 303 było głośno rok temu, gdy nagle dystrybutor filmowy Kino Świat zerwał umowę z producentami ze względu na "niezgodność realizowanego filmu ze scenariuszem i prawdą historyczną", gdyż okazało się, że film nie powstaje według skryptu autorstwa Jerzego Skolimowskiego.  Ze współpracy przy filmie zrezygnowali również synowie Arkadego Fiedlera, autora słynnej książki o Dywizjonie 303, którym do gustu nie przypadły dopisane do scenariusza wątki romantyczne. Jacek Samojłowicz, producent Dywizjonu 303, bronił się, że nie tworzy filmu dokumentalnego, poprawki mają być drobne i ich celem jest stworzenie odpowiedniej fabularnej historii oraz oddanie należytego hołdu pilotom, a wszystkie najważniejsze wydarzenia historyczne zostały zachowane w scenariuszu. W marcu bieżącego roku ogłoszono, że nowy dystrybutorem został Mówi Serwis Dystrybucja.

Zobacz również: W potrzasku. Belfast'71 - recenzja brytyjskiego thrillera

Obecnym reżyserem jest Denis Delić, a za pierwszy etap zdjęć odpowiadał Wiesław Saniewski. Scenariusz napisali Zdzisław Samojłowicz, Krzysztof Burdza i Tomasz Kępski. Zdjęcia realizuje Waldemar Szmidt. Film jest produkowany przez Jacka Samojłowicza z Film Media SA. Koproducentami są: Studio Produkcyjne Orka, Lightcraft oraz Fundusz Stabilnego Rozwoju. Dywizjon 303 otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W Dywizjonie 303 zagrali Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Marcin Kwaśny, Krzysztof Kwiatkowski, Antoni Królikowski, Maciej Cymorka, Anna Prus, Maciej Marczewski, Jan Wieczorkowski i Nikodem Rozbicki.

Warto odnotować, że nie jest to jedyny film o polskich pilotach walczących podczas drugiej wojny światowej, który pojawi się w przyszłym roku. Pod koniec września rozpoczęły się zdjęcia do brytyjskiej produkcji Hurricane, w którym w wystąpią Marcin Dorociński oraz Iwan Rheon (Ramsay Bolton z Gry o Tron). Jego premiera również zaplanowana jest na koniec 2018 roku.

Źródło: pisf.pl / ilustracja wprowadzenia: PISF/kadr z filmu Dywizjon 303. Na planie filmu

 

Wiesz, co z tym zrobić


Konrad Stawiński

Konrad Stawiński

Dziennikarz

O mnie:

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: [email protected]


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.