• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook

W sobotni wieczór odbyła się gala rozdania nagród 61. Londyńskiego Festiwalu Filmowego. Poznaliśmy laureatów w czterech kategoriach, a specjalne wyróżnienie odebrał reżyser Paul Greengrass.

W kategorii Najlepszy film pełnometrażowy dwanaście tytułów ubiegało się o główną nagrodę. Jury pod przewodnictwem Andrei Arnold (reżyserka filmów Fish Tank i American Honey) przyznało laur rosyjskiemu filmowi Niemiłość w reżyserii Andrieja Zwiagincewa. Obraz ten debiutował podczas festiwalu filmowego w Cannes, gdzie zresztą otrzymał Nagrodę Jury.

Andrey Zvyagintsev Alexander Rodnyansky fot.Tim P. Whitby Getty Images for BFIAndriej Zwiagincew i Alexander Rodnyansky / fot. Tim P. Whitby, Getty, Images dla BFI

Tak uzasadniono wybór:

Czuliśmy, że Niemiłość to bardzo poetycki i piękny film. Mroczny i opowiedziany z dziką pasją. Mimo iż koncentrował się na intymnej historii jednej rosyjskiej rodziny, zdawał się być uniwersalną tragedią, taką, w której odbija się wielki smutek. Twórca filmu z personalnych obserwacji uczynił polityczną i społeczną wypowiedź. (...) Niektórzy z nas uważają, że film jest przypowieścią ku przestrodze, ostrym ostrzeżeniem (...)

Jury wyróżniło również film Wajib w reżyserii Palestynki Annemarie Jacir, "bardzo szczerą, czułą i pięknie zagraną historię o ojcu i synu doręczającym zaproszenia ślubne rodzinie. Czasami zabawny, czasem smutny, urzekł nas spojrzeniem w życie zwykłych mieszkańców Nazaretu".

WOUND THE grassFot. materiały prasowe

Nagroda za Najlepszy debiut, czyli Nagroda Sutherlanda (na cześć pierwszego przewodniczącego Brytyjskiego Instytutu Filmowego - George'a Sutherlanda-Levesona-Gowera) przypadła Johnowi Trengove za film Inxeba. Zakazana ścieżka. To dziejąca się w Republice Południowej Afryki historia dorastania i zakazanego romansu w tradycyjnej społeczności. Obraz trafi do polskich kin już 27 października.

Tutaj również jury postanowiło wyróżnić jeden film - hiszpańską produkcję Lato 1993 w reżyserii Carli Simon.

KINGDOM OF US windowFot. materiały prasowe

W kategorii Najlepszy film dokumentalny Nagrodę Griersona otrzymała produkcja Nasze królestwo Lucy Coehn, intymny obraz wielodzietnej rodziny, radzącej sobie ze śmiercią ojca. Tytuł ten dostępny jest już na platformie Netflix.

Wyróżnione produkcje to Makala Emmanuela Grasa oraz Before Summer Ends Maryam Goormaghtigh.

Gwiazda Londynu, wykonana z brązu statuetka, trafiła do Patricka Bresnana za The Rabbit Hunt, Najlepszy film krótkometrażowy.

Paul Greengrass fot.John Phillips Getty Images for BFIPaul Greengrass / fot. John Phillips, Getty Images dla BFI

Podczas wieczornej gali uhonorowany tytułem BFI Fellowship, czyli zaproszony w poczet twórców Brytyjskiego Instytutu Filmowego, został reżyser, scenarzysta, producent i były dziennikarz Paul Greengras. Zany z takich filmów jak Krwawa niedziela, Lot 93, Ultimatum Bourne'a i Kapitan Phillips twórca, odebrał ten tytuł z rąk swojego częstego współpracownika, Tima Beavena.

Nagrody 61. Londyńskiego Festiwalu Filmowego:

Najlepszy film pełnometrażowy

Niemiłość, reż Andriej Zwiagincew

 

Najlepszy debiut (nagroda Sutherlanda)

Inxeba. Zakazana ścieżka, reż. John Trengove

 

Najlepszy film dokumentalny (nagroda Griersona)

Nasze królestwo, reż. Lucy Coehn

 

Najlepszy film krótkometrażowy

The Rabbit Hunt, reż. Patrick Bresnan

 

BFI Fellowship

Paul Greengrass

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

 

Wiesz, co z tym zrobić


Radek Folta

Radek Folta

Redaktor

O mnie:

Dziennikarz filmowy i kulturalny, miłośnik kina i festiwali filmowych, obecnie mieszka w Londynie. Autor bloga "Film jak sen".


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.