Harvey Weinstein został wydalony z Akademii Oscarowej

Amerykańska Akademia Wiedzy i Sztuki Filmowej, która corocznie przyznaje Oscary, zwołała specjalne zebranie, podczas którego podjęto decyzję o odebraniu z natychmiastowym skutkiem dożywotniego członkowstwa i wydaleniu ze swojego grona Harveya Weinsteina. Jest to pokłosie artykułu w New York Times ujawniającego długą listę przestępstw seksualnych producenta filmowego oraz wyznań kolejnych pokrzywdzonych osób.

 weinstein oscar

Zobacz również: Od Ridleya Scotta do Zacka Snydera. Filmy zrehabilitowane w wersji reżyserskiej

Jest to drugi przypadek w 90-letniej historii Akademii, gdy jej członek zostaje wyrzucony. Wcześniej spotkało to Carmine Caridi, gdy okazało się, że przeznaczone dla aktora kopie filmu trafiły do Internetu. W mediach zwraca się uwagę, że to bezprecedensowa decyzja, ale z drugiej strony nie powinna zaważyć na losie innych członków gremium takich jak:  Roman Polański, Bill Cosby czy Mel Gibson.

Harvey Weinstein razem ze swoim bratem Bobem założyli wytwórnię Miramax oraz studio filmowe The Weinstein Company. Wyprodukował między innymi filmy Quentina Tarantino oraz trylogię Władcy Pierścieni. Sygnowane jego nazwiskiem produkcje zgarnęły 81 Oscarów oraz zebrały 341 nominacji do tej nagrody, a. według wyliczeń podczas ceremonii dziękowano mu częściej niż Bogu.

https://www.youtube.com/watch?v=LItdTkVlKrk

Źródło: hollywoodreporter.com / ilustracja wprowadzenia: youtube.com/kadr z wywiadu: Harvey Weinstein: ‚I’m still the underdog’

Dziennikarz

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?