• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook

Zazwyczaj nie jesteśmy łaskawi przy ocenie filmów, ale w przypadku Pierwszego śniegu wykazaliśmy się nie lada wyrozumiałością. Ocena 60/100 przyznana przez naszego recenzenta jest bowiem jak ten pierwszy śnieg - delikatna, niewinna - w zestawieniu z falą krytyki, z jaką spotkała się ekranizacja powieści Jo Nesbo. Tak uwielbiany przez nas wszystkich wskaźnik zgnilizny serwisu Rotten Tomatoes, w momencie premiery oscylował wokół 30%, a teraz (stan na 17.10.2017, godz. 12:48) wynosi równe 24%. Jednym słowem klapa, której nijak nie da się wybronić. No chyba, że jest się reżyserem takiego projektu. Tomas Alfredson w rozmowie z portalem internetowym NRK (Norwegian Broadcasting Corporation) szuka bowiem przyczyny takiego stanu rzeczy i wydaje się, iż właśnie ją znalazł. Na czym ona więc polega? Na za małej zawartości Norwegii w Norwegii:

Mieliśmy za krótki okres zdjęciowy w Norwegii. Nie zmieściliśmy w nim wszystkiego, co zaplanowaliśmy, a potem przy sklejaniu w jedną całość zorientowaliśmy się, że brakuje nam sporej części materiału. Czuliśmy się, jakbyśmy układali puzzle bez kilku kluczowych elementów. I przez to naszym oczom nie ukazał się pełen obrazek. 

landscape 1503072419 screen shot 2017 08 18 at 170548Fot. kadr z filmu Pierwszy śnieg / My też jesteśmy smutni bałwanku...

Mądry Norweg po szkodzie, ale jeśli rzeczywiście czas na zdjęcia został drastycznie skrócony, to efekt końcowy mógł się diamterlanie różnić od tego oczekiwanego. Nie wiemy co prawda ile godzin, dni, tygodni zabrano Alfredsonowi, ale z natury rzeczy takie tłumaczenia wzniecają nutę podejrzliwości. Bo czy czasem tonący nawet brzytwy się nie chwyci? Może. Niemniej jednak Pierwszy śnieg jest jaki jest, a jest niedobry. A przynajmniej daleko mu do dobroci. 

Źródło: yahoo.com / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

 

Wiesz, co z tym zrobić


Tomasz Małecki

Tomasz Małecki

Redaktor

O mnie:

Najbardziej tajemniczy członek redakcji. Nikt nie wie, w jaki sposób dorwał status redaktora współprowadzącego dział publicystyki i prawej ręki rednacza. Ciągle poszukuje granic formy. Święta czwórca: Dziga Wiertow, Fritz Lang, Luis Bunuel i Stanley Kubrick.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.