• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook

Reżyser Tony Zierra jeszcze ze Stanleyem Kubrickiem nie skończył. W maju tego roku światową premierę odnotował film jego autorstwa pt. Filmworker, dotyczący Leona Vitaliego, prawej ręki legendarnego artysty, a dziś ogłoszono rozpoczęcie prac nad SK13. Rozszyfrujmy ten skrót... S od imienia Stanley, K od nazwiska Kubrick, a 13 od numeru filmu. Idąc tym tropem otrzymujemy zatem nie mniej nie więcej, a Oczy szeroko zamknięte - prawdopodobnie najbardziej niedoceniony film Kubricka i jednocześnie jego ostatnie dzieło. I właśnie tego faktu świadom jest Zierra, który ma zamiar wzbudzić w nas renesans zainteresowania nie tylko samym reżyserem, ale także głębią jego filmu ostatecznego:

Jedyną zmarszczką na filmograficznej twarzy Kubricka są właśnie Oczy szeroko zamknięte. Ludzie, którzy go uwielbiają często mówią: "To geniusz, ale kompletnie nie wiem, o czym jest ten film". Całkowicie nie widzą w nim sensu. Nie widzą sensu w decyzjach castingowych i nie widzą sensu opowiadanej opowieści. [...] Mieliśmy już do czynienia z wieloma wybitnymi jednostkami w kinie, ale chyba tylko jego osobę i filmy nadal spowija taka tajemnica. Wciąż poszukujemy odpowiedzi na to, co oznacza końcówka 2001: Odysei kosmicznej, co przekazuje nam Lśnienie i o czym tak naprawdę są Oczy szeroko zamknięte.

maxresdefault 131Fot. kadr z filmu Oczy szeroko zamknięte

Zobacz również: Realizm filmowy, czyli jak film tworzy swoją własną rzeczywistość

I taką decyzje, Panie Zierra, my popieramy ze wszystkich sił. Oczy szeroko zamknięte to wszakże film często pomijany w dyskusji na temat Kubricka, a w rzeczywistości odznaczający się niesłychaną głębią realizacyjną i znaczeniową. Tym bardziej taki film jak SK13 jest nam potrzebny. Tylko komu będzie dane go ujrzeć... Póki co nie padły żadne formalne informacje dotyczące przewidywanej daty premiery, ale pewni być możemy, że jego targetem staną się wszelkie pokazy festiwalowe. Co oznacza tyle, że do Polski zawiedzie go (jeśli w ogóle) niezwykle kręta droga. Tak czy owak czekamy i liczymy na kawał dobrego dokumentu!

Źródło: variety.com / Ilustracja wprowadzenia: kadr z filmu Oczy szeroko zamknięte

 

Wiesz, co z tym zrobić


Tomasz Małecki

Tomasz Małecki

Redaktor

O mnie:

Najbardziej tajemniczy członek redakcji. Nikt nie wie, w jaki sposób dorwał status redaktora współprowadzącego dział publicystyki i prawej ręki rednacza. Ciągle poszukuje granic formy. Święta czwórca: Dziga Wiertow, Fritz Lang, Luis Bunuel i Stanley Kubrick.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.