Liga sprawiedliwosci

3. Warsaw Korean Film Festival już niedługo. Oto pełny program wydarzenia

Już 7 listopada rozpoczyna się trzecia edycja Warsaw Korean Film Festival, wydarzenia prezentującego produkcje jednej z najciekawszych i najprężniejszych kinematografii na świecie. O tym, dlaczego warto oglądać kino koreańskie przeczytać możecie TUTAJ, a poniżej prezentujemy opis tegorocznego festiwalu. 

Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich, którego trzecia edycja odbędzie się w od 7 do 13 listopada w Kinie Kultura, jest jedynym w Polsce przeglądem skupiającym się na tej ekscytującej kinematografii. Jego organizatorzy zadbali o to, aby w programie znalazły się zarówno intymne filmy autorskie jak i wielkie kinowe przeboje. Nie zabraknie też klasycznego akcentu.

W programie znajdzie się 10 filmów pełnometrażowych i dwie etiudy, całość zaprezentowana zostanie w trzech sekcjach. Sekcja pierwsza – „Hity ostatnich lat”, to produkcje, które odniosły w Korei sukces komercyjny przy jednoczesnym bardzo dobrym przyjęciu przez krytyków. Na szczególną uwagę zasługuje tu kontrowersyjne „The Villainess” (reż. Jeong Byeong-Gil), rewelacja pozakonkursowych pokazów tegorocznego Cannes. W tej drapieżnej historii o zemście jest wszystko, co sprawia, że koneserzy dobrego kina kochają koreańskie filmy: olśniewające wizualnie i wyznaczające nowe standardy sceny akcji, perfekcyjna choreografia oraz prawdziwe emocje. „The Villainess” kontynuuje tradycję „Nikity” Bessona czy „Kill Billa” Tarantino, a grająca główną rolę Kim Ok-bin dołącza do grona najbardziej zabójczych kobiet światowego kina.

Pani Zło

Zobacz również: The Villainess najlepszym akcyjniakiem roku? Te fragmenty filmu to potwierdzają

Kolejna sekcja to „Koreańskie smaki” – znakomite autorskie filmy opromienione już festiwalowymi sukcesami. Znajdą się tu m. in.: „On the Beach at Night Alone” ulubieńca europejskich festiwali i znanego także widzom w Polsce Hong Sang-soo (w roli głównej znakomita Kim Min-hee, pamiętna z  ubiegłorocznego występu w „Służącej” Park Chan-wooka); „The World of Us” w reż. Yoon Ga-Eun, film opowiadający z niezwykłym wyczuciem o złożonym i często brutalnym świecie dziecięcych emocji. Sensacją będzie projekcja odrestaurowanej kopii (m.in. dzięki Martinowi Scorsese) „The Housemaid” Kim Ki-younga z roku 1960. Ten zaskakujący i niepokojący film o historii pewnego romansu, który wymyka się spod kontroli, przez wielu krytyków uznawany jest za najwybitniejsze osiągnięcie w historii kinematografii koreańskiej.

Sekcja ostatnia skupi się na twórczości reżyserki Kim Hee-jung, absolwentki Szkoły Filmowej w Łodzi. W programie znajdą się jej dwa pełnometrażowe filmy („The Wonder Years” z 2007 roku i „Snow Paths” z 2016), a także łódzkie etiudy szkolne, które napisała i wyreżyserowała („Spotkanie” z roku 2000 oraz „Kiedyś” z 2001).  We współczesnym kinie koreańskim kobiety wciąż mają trudniejszą drogę do reżyserowania niż mężczyźni – warto więc poznać dzieła utalentowanej artystki, której kolejne dzieła spotykają się z dużym uznaniem na wiodących światowych imprezach. Kim Hee-jung będzie gościem festiwalu, spotkania z nią odbędą się po projekcjach jej pełnometrażowych filmów.

Pokojówka

Uzupełnieniem projekcji filmowych będzie seminarium na temat kina koreańskiego, którego uczestnicy zastanowią się nad przyczynami sukcesu tej kinematografii i nad tym, czy sukces ten jest możliwy do powtórzenia np. w Polsce. 

Rezerwacji i zakupu biletów w cenie 10 zł dokonywać można od 23.10. Rezerwacje w terminie między 23-31.10 należy odebrać do końca października w kasie Kina Kultura. Nieodebrane rezerwacje przepadają! Druga tura rezerwacji i sprzedaży biletów uruchomiona zostanie od 2.11. Bilety zamówione w listopadzie, do odbioru będą w kasie kina najpóźniej 30 min. przed seansem. Rezerwacji można dokonać w kasie kina bądź wysyłając email na adres [email protected]

Program 3. edycji Warsaw Korean Film Festival prezentuje się następująco:

7.11 (wtorek)
19:00 Gala otwarcia – pokaz filmu Miłość i kłamstwa/ Love, Lies / Hae-eohwa, reż. Park Heung-sik, 2016

8.11 (środa)
17:30 Spotkanie/ The Appointment / Man-nam, reż. Kim Hee-jung, 2000, film krótkometrażowy, wstęp wolny
18:00 Ścieżki na śniegu/ Snow Paths / Seol-haeng_Nun-gil-eul geot-da, reż. Kim Hee-jung, 2015 (po filmie Q&A z reżyser)
20:30 Samotnie na plaży pod wieczór/ On the Beach at Night Alone /Bam-ui hae-byeon-e-seo hon-ja , reż. Hong Sang-soo, 2017

9.11 (czwartek)
17:30 Kiedyś/ Once…Someday /Eon-jen-ga, reż. Kim Hee-jung, 2001, film krótkometrażowy  
18:00 Cudowne lata/ The Wonder Years/ Yeol-se-sal, Soo-ah reż. Kim Hee-jung, 2007 (po filmie Q&A z reżyser)
20:30 Pierwsze okrążenie/ The First Lap / Cho-haeng
, reż. Kim Dae-hwan, 2017

10.11 (piątek)
17:00 Seminarium na temat kina koreańskiego – „Sukces Współczesnego Kina Koreańskiego” spotkanie poprowadzi: Marcin Krasnowolski, (Sala Rejs), wstęp wolny
18:00 Prawda jest inna/ The Truth Beneath / Bi-mil-eun eop-da, reż. Lee Kyoug-mi, 2016
20:30 Miłość i kłamstwa/ Love, Lies / Hae-eohwa, reż. Park Heung-sik, 2016

12.11 (niedziela)
16:00 Pani Zło/ The Villainess / Aknyeo reż. Jung Byung-gil, 2017 (po filmie Q&A z kierownikiem zdjęć Park Jung-hun)
19:00 Pokojówka/The Housemaid / Hanyeo, reż. Kim Ki-young, 1960

13.11 (poniedziałek)                                       
18:00 Cały nasz świat/ The World of Us / U-ri-deul, reż. Yoon Ga-eun, 2016
20:00 Tunel/ Tunnel /Teo-neol , reż. Kim Sung-hoon, 2016

Źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Dziennikarz

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta