Blade Runner 2049 miał pierwotnie trwać 4 godziny!

163 minuty – tyle trwał prawdopodobnie jeden z najdłuższych blockbusterów w historii. Blade Runner 2049, bo o nim oczywiście mowa, poza tym imponującym wynikiem czasowym, odznaczał się również niezwykle wyważonym tempem i kontestacją każdego filmowego kadru z osobna. Nic więc dziwnego, że dzieło Dennisa Villeneuve nie cieszy się zbyt wygórowanym wynikiem w box office… Ale mogło być znacznie gorzej. Mógł bowiem Villeneuve pójść śladami mistrzów kina niemego i przyklepać 4-godzinną, teatralną wręcz wersję Blade Runnera. A tak pierwotnie wyglądał final cut przygotowany przez montażystę Joe Walkera. W niedawnym wywiadzie dla portalu Provideo Coalition ujawnił on, że rzeczywiście tyle w oryginale trwał Blade Runner 2049, ale po dyskusji z reżyserem zdecydowano o skróceniu produkcji do „zaledwie” niecałych trzech godzin:

Film byłby podzielony na dwie części, a przerwa między nimi ujawniałaby pewne detale odnośnie historii. Wpierw K odkryłby swoje prawdziwe pochodzenie, a podział sugerowałby pewne przejście, pewną zmianę, jaka pod wpływem tego odkrycia w nim zaszła. I wtedy już mielibyśmy do czynienia z zupełnie inną opowieścią. […] Rozważaliśmy też pomysł nadania tytułu każdej z części, ale szybko z niego zrezygnowaliśmy. Jedyne co pozostało z tej naszej 4-godzinnej kompozycji, to coś w stylu punktu przełomowego, przebudzenia ze snu, które wpływa następnie na tempo rozwoju akcji. 

Blade Runner 2049 trailer breakdown 33

Wyobrażacie to sobie? Podział na akty, części, z przerwą na snack lunch i bankiet… Zostawiając jednak żarty na boku należy przyznać, że taki projekt sygnowany marką Hollywood, zasługiwałby na największy wyraz szacunku. Bo kto dzisiaj odważy się nakręcić 4 godziny wysokobudżetowej produkcji? I to takich zaplanowanych od początku do końca? No właśnie. Ten dodatkowy czas prawdopodobnie rozwiałby także wszelkie wątpliwości, odnośnie uproszczeń fabularnych stosowanych przez Dennisa Villeneuve, a o których więcej pisaliśmy w TYM miejscu. Niemniej jednak w pewnym momencie zapadła decyzja, a wersja, którą oglądamy w kinach jest wersją ostateczną. A reszty materiału prawdopodobnie więcej nie ujrzymy…

Źródło: indiewire.com / Ilustracja wprowadzenia: kadr z filmu Blade Runner 2049

Redaktor

Najbardziej tajemniczy członek redakcji. Nikt nie wie, w jaki sposób dorwał status redaktora współprowadzącego dział publicystyki i prawej ręki rednacza. Ciągle poszukuje granic formy. Święta czwórca: Dziga Wiertow, Fritz Lang, Luis Bunuel i Stanley Kubrick.

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?