• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook

Plakat promujący film Toda Browninga Drakula, ustanowił kilka dni temu rekord dla najdrożej sprzedanego na aukcji plakatu. Film jest klasykiem, uznawanym za jedno ze sztnadarowych dzieł Hollywood. Premierę miał w 1931 roku, a tytułowa rola Bela Lugosiego przeszła do historii. Fabuła Drakuli oparta została na sztuce Hamiltona Deane, która z kolei luźno nawiązywała do osławionej powieści Brama Stokera. Niewiele plakatów filmowych z tamtego okresu przetrwało, a jeszcze mniej możemy dzisiaj podziwiać w niemal nienaruszonym stanie. Ktokolwiek jednak zdołał przez ponad 80 lat zachować plakat pormocyjny Drakuli, na pewno tego nie żałuje. Został on bowiem sprzedany za sumę 525 800 dolarów i tym samym ustanowił nowy rekord dla najdroższego plakatu filmowego na świecie. Podium zostało zabrane plakatowi Casablanki sprzedanego za 478 000 dolarów. Cyfrową wersję postera Drakuli zamieszczamy poniżej:

Tod Browning 1931 Dracula Movie PosterFot. Universal Pictures

Zobacz także: Liga Sprawiedliwości morduje Avengersów na kontrowersyjnym plakacie kinowym!

Na wartość plakatu wpłynął jego niemalże idealny stan oraz fakt, że w transporcie zwijano go zamiast giąć. Drugim powodem jego wygórowanej ceny jest znikoma liczba plakatów z tego okresu. W późniejszym czasie plakaty tworzone były na bardziej masową skalę, przez co ich wartość malała. Warto wspomnieć, że aż 12 z 15 najdroższych plakatów filmowych należy do horrorów studia Universal (Universal Monsters) - m.in. Mumii, Frankensteina czy Czarnego kota

Źródło: screenrant.com / Ilustracja wprowadzenia: Universal Pictures

 

Wiesz, co z tym zrobić


Kasia Gołębiewska

Kasia Gołębiewska

Stały współpracownik

O mnie:

Fanka różnorodnej twórczości filmowej - od Lyncha, poprzez Dolana aż po Tarantino. Uwielbia festiwale filmowe, w szczególności Camerimage, który od kilku lat gości w jej rodzinnym mieście.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.