Podwodne zdjęcia powodem opóźnienia prac nad Avatarem 2

Od premiery Avatara minęło osiem długich lat. Film zrewolucjonizował podejście do efektów 3D, które James Cameron zastosował w niespotykanej dotąd skali na dużym ekranie. Avatar był głośnym sukcesem, nie tylko pod względem liczby widzów, ale także ze względu na wpływy finansowe – zyski Avatara uczyniły go najlepiej zarabiającym filmem wszech czasów, deklasując tym samym Titanica (również Jamesa Camerona), który tytuł ten utrzymywał od 1997 roku. Jako pierwszy przekroczył też zyski w wysokości 2 miliardów dolarów. Zainteresowanie jakim cieszyła się nowatorska produkcja Camerona spowodowało śmiałe plany dotyczące sequeli. W planach Avatar 2 i Avatar 3, ale konkretów wciąż mało. Reżyser zabrał głos w tej sprawie, tłumacząc opóźnienie produkcji kontynuacji Avatara… kręceniem skomplikowanych podwodnych scen. James Cameron skomentował trudności z jakimi się spotkał na podwodnym planie w wywiadzie dla Collidera:

(…) Samo kręcenie pod wodą nie jest aż takie trudne, chociaż wykorzystujemy skomplikowaną technikę nagrywania obrazu z wielu kamer. Największą trudnością jest powierzchnia wody, która stwarza wrażenie lustra. (…) Wszystkie problemy techniczne stają się o wiele trudniejsze do przezwyciężenia jeżeli w grę wchodzą sceny w wodzie. Dlatego zaangażowaliśmy najnowsze technologie i użyliśmy własnej wyobraźni, aby praca pod wodą stała się łatwiejsza.

Oprócz znanych z części pierwszej Zoe Saldany i Sama Worthningtona, do obsady sequelu dołączy wielu młodych aktorów. Cameron pochwalił się, że udało mu się już nakręcić podwoną scenę z ich udziałem. Reżyser obecnie pracuje jednocześnie nad dwoma filmami – częścią drugą i trzecią Avatara. To właśnie w tych częściach możemy spodziewać się największej ilośći podwodnych scen. W późniejszych planach reżyser ma ambicje stworzyć kolejne dwie części. 

Zobacz również: Zdjęcia do nowego Halloween opóźnione!

Avatar 2 ma trafić do kin 18 grudnia 2020 roku. Oprócz niego, planowane są jeszcze trzy kontynuacje, które prawdopodobnie zobaczymy 17 grudnia 2021, 20 grudnia 2024 i 19 grudnia 2025.

Źródło: heroichollywood.com / Ilustracja wprowadzenia: kadr z filmu Avatar

Stały współpracownik

Fanka różnorodnej twórczości filmowej - od Lyncha, poprzez Dolana aż po Tarantino. Uwielbia festiwale filmowe, w szczególności Camerimage, który od kilku lat gości w jej rodzinnym mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?