• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook

W ostatni piątek listopada do chińskich kin trafiła animacja Coco. Było to o tyle zaskakujące, że zgodnie z cenzorską praktyką produkcja, w której występują duchy jest automatycznie w Chinach zakazywana. Z Państwa Środka nadeszła zadziwiająca wiadomość przedstawiająca kulisy dopuszczenia filmu Pixara do wyświetlania w miejscowych kinach. 

Zgodnie z oficjalnymi zarządzeniami nie dopuszcza się, by chińscy widzowie mogli oglądać filmy, w których pojawiają się duchy lub nadnaturalne elementy. Zgodnie z cenzorską wykładnią treści takie są zakazane, gdyż sugerowanie, że na świecie istnieją moce, których Partia Komunistyczna nie jest w stanie kontrolować może obniżyć wiarę w przodowniczą rolę tejże. Urzędnicy intstytucji SAPPRFT mają moc, aby z danej produkcji konkretne sceny usunąć lub po prostu zakazać wyświetlania całości. Ten drugi los spotkał między innymi Frankensteina, Piratów z Karaibów: Skrzynię umarlaka czy Crimson Peak: Wzgórze krwi. Nieoczekiwanie Coco, którego akcja rozgrywa się w zaświatach i roi się w nim od duchów, przeszedł przez urząd cenzorski bez szwanku i został dopuszczony dla chińskiej widowni bez żadnych zmian.

COCO pixar ghosts duchy chinyfot. kadr z filmu Coco/Pixar

Zobacz również: Okręt strachu - recenzja chińskiej odpowiedzi na Piłę │Fest Makabra 2

Oficjalne wyjaśnienie takiej decyzji nie zostało ujawnione, natomiast w chińskim internecie krąży niepotwierdzony i niezwykle pozytywny opis kulis tego wydarzenia. Otóż chińscy cenzorzy byli zdecydowani bezwględnie zastosować przepisy i zakazać wyświetlania filmu w kinach, lecz wtedy do akcji wkroczyła magia kina. Przedstawiona w Coco historia miała do tego stopnia skruszyć twarde jak głaz serca chińskich cenzorów, że ci postanowili złamać własne zasady i w ramach wyjątku dopuścili produkcję o duchach na duże ekrany. Największe wrażenie na urzędnikach miało zrobić ciepło opowieści oraz zakończenie, które poruszyło niektórych do łez.

Z informacji tej zadowoleni byli również widzowie oraz kina. Film trafił do chińskich kin 24 listopada, i był w ostatnim czasie najchętniej oglądaną produkcją w Państwie Środka.

Źródło: forbes.com / ilustracja wprowadzenia: Pixar

 

Wiesz, co z tym zrobić


Konrad Stawiński

Konrad Stawiński

Dziennikarz

O mnie:

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: [email protected]sroom.pl


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.