• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook

Nowym dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej został Radosław Śmigulski, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Drugim kandydatem na to stanowisko była sprawująca dotąd funkcję p.o. dyrektora Izabela Kiszka-Hoflik.

Jedenastoosobowa Rada Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej składająca się z przedstawicieli polskiego środowiska filmowego, m.in. Krzysztofa Zanussiego daleka była od jednomyślności, oddając na R. Śmigulskiego 6 głosów, zaś na I. Kiszkę-Hoflik – 5. Ostateczną decyzję podjął oczywiście minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Radosław Śmigulski był dyrektorem Agencji Filmowej Telewizji Polskiej S.A., potem sprawował ten sam urząd w Syrena Films sp. z.o.o. W ciągu kilku lat pełnił również funkcję zastępcy dyrektora ds. marketingu w Totalizatorze Sportowym S.A.

Podczas rozmowy z Polskim Radiem nowo wybrany szef PISF powiedział co nieco o wyzwaniach stojących przed polską kinematografią:

Mają one charakter w głównej mierze technologiczny. Pewne zmiany, które zaczęły pojawiać się na polskim rynku, na rynkach zachodnich obecne są w dużo większym stopniu. W Polsce wciąż mamy rosnącą liczbę widzów kinowych, zaś w Stanach Zjednoczonych mamy trend odmienny - właśnie z uwagi na względy technologiczne. Chodzi tu o rozwiązania oparte o technologie internetowe znane jako serwisy VOD. To powoduje, że klasyczna dystrybucja kinowa będzie miała coraz mniejsze znaczenie.

Cóż, pozostaje nam pogratulować i liczyć na to, że z naszą rodzimą kinematografią będzie tylko lepiej – w końcu to jest chyba w tej kwestii najważniejsze, niezależnie od politycznych poglądów.

Źródło: twitter.com; polskieradio.pl / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

 

Wiesz, co z tym zrobić


Szymon Góraj

Szymon Góraj

Redaktor

O mnie:

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.