• Zaloguj się
 • Zarejestruj
 • Połącz z Facebook

 

Uwaga: news zawiera spoiler dotyczący jednego z najważniejszych plot twistów filmu Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi. Jeżeli jeszcze jesteś przed seansem, uciekaj co sił z tego przedsionka jaskini Ciemnej Strony Mocy.

I wreszcie, po dwóch latach nagromadzonych fanowskich teorii, szukania tropów w chyba każdej ważniejszej przeszłej historii z Gwiezdnych Wojen, aby przewidzieć, kim jest Głównodowodzący Snoke, nadeszła premiera ósmego epizodu. I okazuje się... że Snoke ginie szybciej od co niektórych szturmowców z czasów Imperium Palpatine'a. I to nie w jakimś epickim starciu z Rey czy Skywalkerem. Zamordowany przez własnego ucznia, który po prostu skierował na niego leżący obok miecz świetlny i uruchomił go Mocą, oddzielając tułów od dolnej części ciała. Mistrz Ciemnej Strony zginął, nie podnosząc się nawet na moment z tronu. 

Rian Johnson został oczywiście zapytany w jednym z wywiadów, czy Snoke był fałszywym tropem, mającym ukryć prawdziwe zagrożenie.

Cóż, nic nie wiem o „fałszywym tropie”. Ale miejsce Snoke’a w tym filmie zostało ustawione w oparciu o mój zamysł dotyczący Kylo, jego przeznaczenie w Ostatnim Jedi. Moim zamiarem było odebranie Kylo chwiejnych fundamentów, po których się dotąd poruszał, i na samym końcu zbudowanie mu takich, żeby uczynić go na powrót wiarygodnym, ale i skomplikowanym złoczyńcą. On praktycznie przejął stery. Już nie jest pretendentem do bycia Vaderem. Jest kimś, kto w następnym filmie przejmie kontrolę nad wszystkim.

fot. materiały prasowe

Co do tego, czy uśmiercenie Snoke'a od zawsze było w planach, okazało się, że pomysł należał do samego Johnsona.

Dość szybko na to wpadłem. Bo w pewnym momencie dochodzi do przemyśleń typu: OK masz na końcu filmu Kylo w tym a tym miejscu - jakie miejsce jest dla Snoke’a w tym wszystkim? I czy naprawdę chcesz, żeby Kylo trwał z krępującym go Imperatorem tuż nad nim? Potem już łatwo przechodzisz do uświadomienia sobie opcji, którą powinieneś wybrać. Prowadzi to do wniosku: OK, to znaczy, że musimy wykonać ten drastyczny moment z zabiciem Snoke’a, co oznacza, że Kylo może wreszcie naprawdę zostać wywyższony. To jeszcze z kolei znaczy, że w następnym filmie wszystko może się wydarzyć, nie ma już zastanych wcześniej założeń, bo znajomy element został usunięty, co uważam za mocne zagranie.

Ostatecznie postać Snoke’a nie została rozbudowana w poprzednim filmie. To fanowskie teorie ją zbudowały. Prawda jest taka, że Snoke miał tam zaledwie kilka scen. Swoją drogą, uwielbiam fanowskie teorie. Nie chcę ich tak po prostu rozbijać. Myślę, że to ważna część fandomu Gwiezdnych Wojen i to bardzo fajne zastanawiać się, skąd ci ludzie pochodzą; jednak miejsce Snoke’a w tym filmie jest bardziej bliskie miejscu Imperatora w oryginalnego trylogii. Nie jest ważne, skąd pochodzi. Tu nie chodzi o backstory. To ktoś ukryty za plecami kogo innego i uważam, że właściwie odgrywa tutaj swoją rolę.

Jedno trzeba Johnsonowi przyznać: zrobił w swoim filmie coś, czego najprawdopodobniej nikomu z układających swoje teorie fanów nie przyszło nawet do głowy. Inna sprawa, że ten zaiste błyskotliwy manewr może nie wystarczyć na wielu rozczarowanych tym, że postać, wokół której tak mocno tworzono takie napięcie, w rzeczywistości okazuje się tylko i wyłącznie pewną figurą służącą do rozbudowania kogoś innego...

Źródło: comicbookmovie.com / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

 

Wiesz, co z tym zrobić


Szymon Góraj

Szymon Góraj

Redaktor

O mnie:

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Ludzie w konwersacji:
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.
 • Ten komentarz jest nie opublikowany
  Matt · 2 miesięcy temu
  Mnie się bardzo podoba takie rozwiązanie, ostatecznie Kylo chciał być jak Vader, a już teraz dokonał czegoś, czego Vaderowi się nie udało - nie ma nad sobą NIKOGO, komu musi być posłuszny. Jakby zrobili scenę z pojedynkiem Kylo/Snoke w EpIX to znów pojawiłyby się głosy, że to powtórka 'Powrotu Jedi'. Tylko trochę zabrakło rozwiązania, skąd wziął się i kim był tak potężny ktoś jak Snoke.
 • Ten komentarz jest nie opublikowany
  Michael Praed - Robi · 2 miesięcy temu
  Moi drodzy... Czegóż to ja się dowiaduję?? ...To nie tylko obecni reżyserzy, ale na dodatek NAWET aktorzy decydują o fabule filmu??
  A PRZECIEŻ, o ile mi wiadomo, to scenariusz WSZYSTKICH 9-CIU części został zarysowany (może "z grubsza", no ale jednak) przez SAMEGO George'a Lucasa jeszcze w latach 70-ych (początkowo planował on tę sagę na 12 części, ale później zredukował ją do 9-ciu).
  ...Więc JAK to jest??? Czy obecnie kręcący tę piękną sagę, disneyowscy producenci, nie trzymają się tego, CO nakreślił George Lucas, tylko robią z tą fabułą co im się żywnie podoba??? Sami ją sobie układają po swojemu???
  • Ten komentarz jest nie opublikowany
   Zbychu to Jar Jar · 2 miesięcy temu
   Tia, George Lucas miał pomysł tylko na jeden film i była to "nowa nadzieja" która ówcześnie nazywała się poprostu "star wars" potem kiedy cały film zarobił kupę pieniędzy czego sam Lucas się nawet nie spodziewał stworzył kolejne dwa filmy a prequele były wtedy jedynie zarysem kilkudziesięcio-stronnicowym. Dopiero po rozwodzie (który go sporo kosztował) postanowił stworzyć drugą trylogie a o trzeciej sam nawet nigdy nie myślał więc gadanie o 12 częściowej sadze jest mocnym pieprzeniem, a trzecia trylogia jest w 100% dziełem ludzi z disnay'a który wskrzesił tę markę za co powinniśmy być wszyscy wdzięczni. Więc disnay ma prawo robic to co mu się żywnie podoba zważywszy na to że epizody 9 - 12 dla Lucasa nigdy nie miały powstać (zresztą to i lepiej w końcu wiemy jak zrobił prequele)
  • Ten komentarz jest nie opublikowany
   Michael Praed - Robi · 2 miesięcy temu
   ,
 • Ten komentarz jest nie opublikowany
  Gość · 2 miesięcy temu
  Mam nadzieję, że Abrams to odkręci.
  • Ten komentarz jest nie opublikowany
   Gość · 2 miesięcy temu
   Wpada Darth Plagueis na białym koniu i wskrzesza Snoke'a?


   Nie.. to zbyt proste... pojawi się Darth Jar Jar Binks! O to będzie dopiero mocne!
  • Ten komentarz jest nie opublikowany
   Gość · 2 miesięcy temu
   Wpada Darth Plagueis na białym koniu i wskrzesza Snoke'a?


   Nie.. to zbyt proste... pojawi się Darth Jar Jar Binks! O to będzie dopiero mocne!
 • Ten komentarz jest nie opublikowany
  Kajot · 2 miesięcy temu
  Meh, nie kupuję tego. Mam wrażenie, że ekipa Disneya nie bardzo ma szczegółowy koncept na tę nową trylogię i dlatego wciskają tam takie z dupy wzięte postacie jak Snoke czy Phasma, mające doprowadzić fanów do białej gorączki,a które tak naprawdę są zapychaczami i bez mrugnięcia okiem można się pozbyć, kiedy nie bardzo wiadomo, co z nimi dalej zrobić. Idąc tropem reżysera, do filmu można wstawić dosłownie wszystko: "To nieważne, skąd się tam nagle wziął ten różowy kucyk. Nie chodzi o backstory. Istotne, że w danej chwili on tam jest!".

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas

Multikino rodzina 1200x200

 


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.