Nić widmo – Daniel Day-Lewis po raz kolejny imponuje przygotowaniem do roli

Daniel Day-Lewis znany jest z perfekcjonizmu i rygorystycznych metod przygotowań do roli. Nie inaczej było podczas budowania kreacji do filmu Nić widmo, która już przyniosa aktorowi nominację do Złotych Globów.

W swojej najnowszej i zgodnie z oświadczeniem ostatniej roli w karierze Brytyjczyk wciela się w fikcyjną postać brytyjskiego krawca Reynoldsa Woodcocka. Trzykrotny zdobywca Oscara w ramach przygotowań nie tylko oglądał archiwalne nagrania pokazów mody z lat 40. i 50., ale również nauczył się szkicować, drapować i szyć jak projektant mody. Przez rok był praktykował u Marca Happela, zarządzającego kostiumami Baletu Nowojorskiego, a nawet pomagał tworzyć kostiumy do produkcji Firebird. Zanim wszedł na plan filmu Paula Thomas Andersona stworzył również replikę sukni Balenciagi.

Zobacz również: Przedpremierowa recenzja filmu NIĆ WIDMO

Brytyjczyk dogłębnie studiuje charaktery postaci, w które będzie się wcielał. Często dla aktora sprowadza się to do nabywania umiejętności, których i tak nie zobaczymy w filmie. Przykładowo do roli w anglojezycznej Nieznośnej lekkości bytu naczył się języka czeskiego, bo akurat wcielał się w Czecha, a przygotowujac kreację w Ostatnim Mohikanininie żył przez długi czas z Indianami, nauczył się budować canoe, polować i skórować zwierzęta oraz przeładowywać pistolet skałkowy w biegu.

phantom thread nić wimo projektowanie krawiec

Opis filmu Nić widmo: W powojennym Londynie lat 50., słynny krawiec Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) oraz jego siostra (Lesley Manville) znajdują się w centrum brytyjskiej mody, ubierając członków rodziny królewskiej, gwiazdy filmowe, spadkobierczynie czy damy wedle stylu Domu Woodcocków. Kobiety przychodzą i odchodzą w życiu Woodcocka, dostarczając mu inspiracji oraz towarzystwa, do czasu spotkania przez niego młodej kobiety o imieniu Alma (Vicky Krieps), która staje się jego muzą i kochanką. Dotychczas zaplanowane, a także w pełni kontrolowane życie krawca, zostaje wkrótce zakłócone przez miłość.

W obsadzie filmu znajdują się również Camilla Rutherford, Vicky Krieps i Jane Perry. Światowa premiera filmu odbyła się 25 grudnia 2017 roku, a do polskich kin Nić widmo trafi 23 lutego 2018 roku, czyli rywalizować o widza będzie z Kobietami mafii Patryka Vegi.

Źródło: quartzy.qz.com / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Dziennikarz

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?