Advertisement

Reboot Diuny będzie „Gwiezdnymi wojnami dla dorosłych”? Tak twierdzi reżyser!

Po Blade Runnerze 2049, który miał premierę jakiś czasu temu, Denis Villeneuve ma rozpocząć pracę nad rebootem Diuny opartej na powieści Franka Herberta pod tym samym tytułem. W wywiadzie udzielonym Fandomie, reżyser opowiedział o swojej wizji dotyczącej tej produkcji oraz wyjaśnił, czym będzie się ona różnić od adaptacji Davida Lyncha. Villeneuve określił też swój cel, jakim jest stworzenie Diuny będącej filmem o Gwiezdnych wojnach, którego „nie widział”, przy czym przyznał się do tego, że będzie to dla niego niesamowite wyzwanie:

Większość pomysłów z Gwiezdnych wojen pochodzi z Diuny, więc będzie to wyzwanie móc stawić temu czoła. Moją ambicją jest stworzenie filmu gwiezdnowojennego, którego wcześniej nie widziałem. W pewnym sensie będą to Gwiezdne wojny dla dorosłych. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

Reżyserowi Alejandro Jodorowsky nie udało się przenieść powieści Herberta na duży ekran, jednak Villeneuve zamierza wykorzystać niektóre z jego niewykorzystanych koncepcji w swojej produkcji:

Jodorowsky to wyjątkowy wizjoner. Ma bardzo mocną, niespotykaną wizję. Ja jednak jestem absolutnie innym człowiekiem. Z mojej strony podejmowanie takiej próby byłoby aroganckie lub bezczelne. Bardzo chciałbym jednak z nim porozmawiać. Od dłuższego czasu liczyłem na spotkanie z tym człowiekiem. Jest znakomitym filmowcem i pragnąłbym zobaczyć jego Diunę. Z pewnością byłby to wybitny obraz tego reżysera. Czy byłaby to wizja, jaką ja chciałbym wprowadzić? Niezbyt. Oczywiście, jestem tego pewien, bowiem on jest wyjątkowy.

https://www.youtube.com/watch?v=m0cJNR8HEw0

Opublikowana w 1965 roku Diuna należy do ścisłej czołówki najbardziej uznanych powieści science fiction w historii. Czas akcji osadzony jest w dalekiej przyszłości, gdzie ludzie opuścili ciasne granice atmosfery ziemskiej i rozprzestrzenili się po całej galaktyce. Wśród „możnych” tego nowego porządku znajdują się dwa feudalne rody (Atrydzi i Harkonneni), które toczą bój o dominację nad zasobami przyprawy wydobywanej na pustynnej planecie Arrakis. Dzięki niej człowiek poszerza umiejętności własnego umysłu, co przejawia się m.in. w zdolności do przewidywania przyszłości.

W przeszłości Diuna adaptowana była już dwukrotnie. W 1984 roku filmowej ekranizacji podjął się słynny David Lynch, a w 2000 roku powstał miniserial, który w swoim czasie otrzymał nawet nagrodę Emmy. Premiera nowej wersji Diuny nie jest jeszcze znana.

Źródło: Heroic Hollywood / Ilustracja wprowadzenia: Heroic Hollywood

Dziennikarz

Fan uniwersum Gwiezdnych wojen, miłośnik science fiction i fantasy oraz człowiek od wielu lat zafascynowany Japonią. W wolnych chwilach pisze, czyta i słucha muzyki z lat 70., 80. i 90.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?