the old guard background Advertisement

Wiemy już, jak wygląda oficjalny plakat #Cannes2016

Dowiedzieliśmy się już oficjalnie, jak wygląda plakat, który towarzyszył będzie tegorocznemu festiwalowi filmowemu w Cannes. Po kilku latach, kiedy to na posterach pojawiały się znane osobistości kina, tym razem postawiono na kadr z filmu. I to jaki!

Utrzymany w złotej kolorystyce plakat jest kadrem z filmu „Pogarda” („Le mepris”) legendarnego francuskiego reżysera Jean-Luca Godarda.

cannes 2016 long

„Jest tu wszystko. Schody, morze, horyzont: człowiek zmierzający w kierunku swojego marzenia, w ciepłym, śródziemnomorskim świetle, które zmienia się w złoto. Jako obraz jest to reminiscencja ponadczasowego cytatu z początku „Pogardy”: „Kino zastępuje nasze spojrzenie światem zgonym z naszymi pragnieniami” – piszą organizatorzy na stronie festiwalu.

„Pogarda” z 1963 roku, w której to produkcji wystąpili Brigitte Bardot i Michel Miccoli, jest uważany za jeden z najlepszych filmów Godarda, oraz za jedno z najwspanialszych osiągnięć kina nakręconego w systemie CinemaScope (szerokoekranowy format obrazu). Organizatorzy dodają, że nawiązanie do tego filmu jest swoistym hołdem dla kina jako sztuki, ukłonem w stronę jego przeszłości, a zarazem gestem powitania w stosunku do nowych form tworzenia i patrzenia. Schody reprezentują rodzaj wznoszenia się ku nieskończonemu horyzontowi kina.

cannes 2016 wide

Zobacz również: „Zakładnik z Wall Street” w Cannes – pierwszy przeciek dotyczący programu festiwalu

Autorem projektu plakatu 69. międzynarodowego festiwalu filmowego w Cannes są Hervé Chigioni i Gilles Frappier.

Poniżej przypominamy plakaty z poprzednich pięciu edycji festiwalu, na których gościli ikoniczni aktorzy i aktorki: Faye Dunaway (2011), Marilyn Monroe (2012), Joanne Woodward i Paul Newman (2013), Marcello Mastroianni (2014) oraz Ingrid Bergman (2015). Który z nich podoba Wam się najbardziej? Czekamy na Wasze komentarze.

cannes 2011 2015 small

Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć je w lepszej rozdzielczości

Źródło: festival-cannes.com / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Redaktor

Dziennikarz filmowy i kulturalny, miłośnik kina i festiwali filmowych, obecnie mieszka w Londynie. Autor bloga "Film jak sen".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?