Disney oskarżany o plagiat w związku z plakatami do filmu o Hanie Solo!

Film Han Solo: Gwiezdne wojny – historie wydaje się mieć kolejny problem, tym razem związany z plakatami ukazującymi bohaterów produkcji. Francuski grafik Hachim Bahous oskarża wytwórnię Walta Disneya o plagiat okładek jego albumu wykonanego przez Sony Music France w 2015 roku i wykorzystanie ukazanego tam układu graficznego w materiałach promujących film o przemytniku z odległej galaktyki. Arysta nieco szerzej wyjaśnił całą sprawę na swoim profilu facebookowym:

Po lewej stronie mamy oficjalne plakaty kolejnego filmu z uniwersum Gwiezdnych wojen (Disney), a po prawej kompilacje z 2015 roku wykonaną przeze mnie dla Sony Music France / Legacy Recordings France na podstawie briefu Romaina ‚Rpiza’ Pizona. Cieszę się z powodu rozpoznawalności moich prac, ale tutaj mamy do czynienia z czystym fałszerstwem. Nie zapytano mnie o zgodę na wykorzystanie tego, co stworzyłem. Chciałbym zostać uznany za twórcę tego projektu i by mi zapłacono za to, co zrobiłem dla Sony!

Przyglądając się obu projektom i podobieństwom między nimi, można dostrzec identyczne wykorzystanie kolorów, stylów czcionek czy umiejscowienie poszczególnych postaci. Nie wiadomo, czy osoby odpowiedzialne za kwestie marketingowe w wytwórni Disneya zrobiły to świadomie, bądź czy uzyskali prawo do wykorzystania grafik wykonanych przez artystę od Sony.

Zobacz również: Han Solo: Gwiezdne wojny – historie z nowym plakatem i międzynarodowym zwiastunem!

Wejdź na pokład Sokoła Millenium i wyrusz w podróż w odległą galaktykę z filmem Han Solo: Gwiezdne wojny – historie oraz poznaj nieznane dotąd przygody uwielbianego przez wszystkich przemytnika. W wyniku serii śmiałych eskapad w głąb mrocznego i niebezpiecznego przestępczego podziemia, Han Solo poznaje swojego przyszłego towarzysza Chewbaccę i poznaje niesławnego hazardzistę Lando Calrissiana w podróży która wyznaczy kurs dla jednego z najciekawszych bohaterów gwiezdnowojennej sagi. 

W filmie występują: Alden Ehrenreich jako Han, Donald Glover jako Lando Calrissian, Joonas Suotamo jako Chewbacca oraz Woody Harrelson w roli mentora głównego bohatera, Tobiasa Becketta. W pozostałych rolach zobaczymy także Emilię Clarke (Qi’Ra), Thandie Newton, Paula Bettany’ego oraz Phoebe Waller-Bridge.

Za reżyserię odpowiada Ron Howard, twórca m.in. Kodu Da Vinci oraz Pięknego Umysłu. Film ma trafić do polskich kin 25 maja 2018 roku.

Źródło: Heroic Hollywood / Ilustracja wprowadzenia: Materiały prasowe Lucasfilm/Disney

Dziennikarz

Fan uniwersum Gwiezdnych wojen, miłośnik science fiction i fantasy oraz człowiek od wielu lat zafascynowany Japonią. W wolnych chwilach pisze, czyta i słucha muzyki z lat 70., 80. i 90.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?