Cannes 2018 – Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego powalczy o Złotą Palmę!

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej organizatorzy 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes podali program imprezy. Wśród osiemanstu filmów walczących o główną nagrodę – Złotą Palmę – znalazła się polska produkcja!

Pierwszy raz od 1990 roku w konkursie głównym Cannes znalazł się film polskojęzyczny, nie licząc koprodukowanego przez nasz kraj Pianisty Romana Polańskiego. Zimna wojna w reżyserii Pawła Pawlikowskiego w końcu odczarowała klątwę, której od czasu Przesłuchania Ryszarda Bugajskiego nie byli w stanie zdjąć Andrzej Wajda, Jerzy Skolimowski czy Krzysztof Zanussi – twórcy, którzy do lat 80. regularnie gościli na Lazurowym Wybrzeżu z nowymi produkcjami. Po odzyskaniu przez Polskę niezależności rodzime kino wypadło z obiegu zainteresowań Cannes, choć święci triumfu na innych imprezach, jak w Berlinie, Karlovych Varach czy Locarno.

zimna wojna cannes

Zimna wojna to pierwszy film Pawła Pawlikowskiego zrealizowany po nagrodzonej Oscarem Idzie. Jest to historia miłosna, której akcja toczy się w większości w latach 50. w Polsce, Jugosławii, Berlinie i Paryżu. Bohaterowie filmu – Zula (Joanna Kulig) i Wiktor (Tomasz Kot) – to para muzyków, ludzie różnych temperamentów, fatalnie do siebie niedopasowani. W obsadzie znaleźli się też Agata Kulesza, Borys Szyc i Adam Woronowicz. Zdjęcia do filmu kręcono m.in. w Łodzi, Wrocławiu i Warszawie.

Zobacz również: Festiwal filmowy w Cannes 2018 – zobacz oficjalny plakat!

Film Pawlikowskiego powalczy z siedemnastoma filmami (choć ta lista może jeszcze zostać rozszerzona), m.in. Le livre d’image (Picture Book) Jeana-Luca Godarda, BlacKkKlansman Spike’a Lee czy Everybody Knows Asghara Farhadiego, który otworzy imprezę. Przewodniczącą Jury Konkursu głównego jest Cate Blanchett.

Zimna woja to nie jedyny polski akcent 71. MFF w Cannes:

  • Do konkursu filmów krótkometrażowych zakwalifikowała się animacja III w reżyserii Marty Pajek. O nagrodę będzie rywalizować z siedmioma innymi tytułami;
  • Wyprodukowana przez Szkołę Filmową w Łodzi animacja Inny w reżyserii Marty Magnuskiej zostanie pokazana w sekcji Cinéfondation;
  • Międzynarodowa koprodukcja Żniwa (Die Stropers), którą współtworzyły Polska, Francja, Grecja i RPA znalazła się w sekcji Un Certain Regard. Autorem zdjęć do debiutu Etienne’a Kallosa jest Michał Englert.

Festiwal w Cannes potrwa od 8 do 19 maja.

Zródła: festival-cannes.fr, pisf.pl

Ilustracja wprowadzenia: Łukasz Bąk / kadr z filmu Zimna wojna

 

Redaktor

Dziennikarz filmowy i kulturalny, miłośnik kina i festiwali filmowych, obecnie mieszka w Londynie. Autor bloga "Film jak sen".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?