Zbiórka na Wołyń wciąż trwa. Ile dotychczas zebrano?

18 lutego na portalu Youtube pojawiło się dramatyczne nagranie reżysera Wojciecha Smarzowskiego, który apelował o wsparcie finansowe jego najnowszego i szeroko oczekiwanego filmu Wołyń. Nagranie odbiło się szerokim echem, gdyż na polskim podwórku takie wydarzenia to dość niecodzienne zjawisko, film otrzymał wsparcie od PISF w wysokości 6 milionów (maksymalna możliwa kwota), miał ustaloną datę premiery, a na dodatek na początku panował spory chaos informacyjny i powstawały oddolne inicjatywy – jedne mające na celu wyłudzić pieniądze, drugie prawodpodobnie szczerze poruszone apelem i próbujące pomóc. Gdy opanowano cały galimatias komunikacyjny związany z przedwczesnym upublicznieniem nagrania powstała Fundacja na Rzecz Filmu Wołyń, która na początku marca uruchomiła zbiórkę pieniędzy na dokończenie filmu. Należy tu uściślić, że chodzi tu o symboliczne sceny, które są konieczne do przedstawienia pełnej (i kosztownej) wizji reżysera (historycznej epopei o losach Polaków na Kresach), lecz (prawdopodobnie) nie zaważą o losie całego projektu.

Zobacz również: plakat filmu Wołyń

Zatem od chwili uruchomienia możliwości dokonywania wpłat minęły już dwa miesiące. Zgodnie ze słowani reżysera przełom kwietnia i maja miał być czasem, kiedy planowano nagrywanie brakujących scen, aby zdążyć z montażem przed październikową premierą. Natomiast zgodnie z licznikiem na stronie internetowej filmu do tej pory zebrano 17% kwoty, czyli 425 873 zł (stan na 5 maja 2016 r.) z potrzebnych 2,5 miliona złotych. Zapewne część brakującej kwoty pokryje dofinansowanie w wysokości 418 200 złotych brutto z Łódzkiego Funduszu Filmowego, o czym poinformowano dzisiejszego dnia.  

Pod znakiem zapytania pozostaje więc powstanie brakujących 10% filmu. Możliwe, że twórcy będą musieli zrezygnować z części wymagających dużych nakładów scen. O tym pewnie dowiemy się niedługo. Natomiast jeśli chcielibyście zobaczyć film w planowanej przez Smarzowskiego wersji to nadal otwarta jest możliwość finansowego wsparcia filmu. Wszelkie szczegółowe informacje oraz argumenty za wsparciem filmu znaleźć można na stronie filmwolyn.org .

https://www.youtube.com/watch?v=c41FWTNBhI4

Oficjalny opis filmu:

Jest lato 1939 roku. Zosia (Michalina Łabacz) to młoda Polka, bezgranicznie zakochana w Ukraińcu Petro (Wasyl Wasylik). Ich wielka miłość zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec dziewczyny postanawia wydać ją za majętnego wdowca, Skibę (Arkadiusz Jakubik). Zaraz po ślubie zrozpaczona Zosia zostaje sama z dziećmi męża powołanego na front. Tymczasem między mieszkającymi obok siebie Polakami, Ukraińcami i Żydami dochodzi do coraz liczniejszych aktów przemocy. Dziewczyna staje się uczestniczką i świadkiem tragicznych wydarzeń, których kulminacją będzie rzeź dokonana na ludności polskiej przez bezwzględnych oprawców z UPA oraz polskie akcje samoobronne.

W filmie występują m. in.: Arkadiusz Jakubik, Michalina Łabacz, Jacek Braciak, Izabela Kuna, Adrian Zaremba, Gabriela Muskała, Janusz Chabior, Wasyl Wasylik, Aleksandr Cieszerow, Roman Skorovskij, Aleksandr Zbarażskij. Premierę zaplanowano na 7 październia 2016 roku.

Źródło: filmwolyn.org/ sfp.org.pl / ilustracja wprowadzenia: materialy prasowe

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?