Rabid – siostry Soska na temat nowej wersji klasyku Cronenberga

Choć remaki uznanych horrorów nie cieszą się szczególną aprobatą, media z zaciekawieniem przyglądają się postępowi prac nad projektem Rabid, znajdującym się w rękach sióstr Jen i Sylvii Soska. Film stanowił będzie nową wersję klasycznego shockera Wściekłość, który w drugiej połowie lat 70. wyreżyserował David Cronenberg (Mucha, Nagi lunch). Obraz otworzył młodemu Kanadyjczykowi drzwi do światowej kariery, a dziś uchodzi za kultowy body horror. Główna bohaterka filmu, uległszy wypadkowi, zapada w śpiączkę. Poddana zostaje eksperymentalnemu leczeniu, które – choć wybudza ją z miesięcznego snu – wznieca w niej też łaknienie ludzkiej krwi.

mr rabidposter

W wywiadzie udzielonym witrynie scifinow.co.uk bliźniaczki Soska opowiedziały, jakie są ich własne oczekiwania wobec remake’u, a także zasugerowały, czego oczekiwać mogą zainteresowani. Jen, dość przewrotnie, wyznała, że doskonałymi kandydatkami na stanowisko reżyserskie czyni ją i jej siostrę niechęć w stosunku do remake’ów.

Wiem, co sprawia, że te filmy nie wypalają. Odświeżając konwencję, należy kochać i szanować nie tylko oryginalny materiał i jego twórcę, ale też ich fanów. Łatwo można poznać, gdy artysta realizuje remake tylko po to, by czerpać korzyści ze sprawdzonego tytułu. (…) W przypadku Muchy Cronenberga (która sama w sobie jest remakiem – przyp.) mówić możemy o przeprojektowaniu, nowym wyobrażeniu prędzej niż o remake’u w najbardziej oczywistym znaczeniu. Zabawa leży w dodaniu czegoś świeżego od siebie przy jednoczesnym oparciu się na walorach oryginału.

Jen Soska dodaje, że kocha twórczość Cronenberga. Sylvia Soska zwraca uwagę na socjologiczny kontekst dzieł kanadyjskiego reżysera:

Jego filmy są wybitne; dzięki sile ekspresji ukształtowały myślenie wielu młodszych artystów. Ekstremalna przemoc i eksploatacja kobiet, które w nich znajdziemy, wydają się wyrwane z dzisiejszych nagłówków, choć były częścią dialogu, jaki Cronenberg prowadził ze swoją widownią czterdzieści lat temu. Na pewno przyjrzymy się tej tematyce.

Rabid wyprodukowany zostanie przez Paula Lalonde’a, Johna Vidette’a i Michaela Walkera. Premierę szacuje się na przyszły rok. W planach jest także realizacja serialowego spin-offu, choć oficjalnych informacji w tej kwestii nie udzielono. Jen i Sylvia Soska zasłynęły body horrorem American Mary, który w latach 2012-2014 wyróżniono piętnastoma nagrodami filmowymi (m.in. pięcioma statuetkami przyznanymi podczas Toronto After Dark Film Festival). W 2014 roku slasher sióstr Soska Oczy zła zaskarbił sobie miano najlepiej sprzedającego się na rynku DVD/Blu-ray filmu grozy.

mr soskasist2

Źródło: scifinow.co.uk / Ilustracja wprowadzenia: horrorfreaknews.com

 

Stały współpracownik

Autor bloga HisNameIsDeath.wordpress.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?