Gala Europejskich Nagród Filmowych 2016 już dzisiaj we Wrocławiu!

Europejskie Nagrody Filmowe stanowią najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane europejskim filmowcom od 1988 roku. Są one europejskimi odpowiednikami Oscarów przyznawanymi przez Europejską Akademię Filmową. Co drugi rok wręczane są one w będącym siedzibą Akademii Berlinie, za to w latach parzystych uroczystość przenoszona jest do największych europejskich miast. W tym roku 29. gala odbywa się we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury 2016. 

b0ca1e663fdeca268dd7b721dbc4.1000

Gośćmi tegorocznej gali są członkowie Europejskiej Akademii Filmowej, laureaci, nominowani, goście honorowi oraz ponad 300 dziennikarzy z całego świata. Do Wrocławia przyjechali między innymi: aktor Pierce Brosnan (gość honorowy, nagroda za wkład w światową kinematografię), reżyserzy Pedro Almodovar, Ken Loach oraz Maren Ade (nominowana w pięciu kategoriach za film Toni Erdmann), scenarzysta Jean-Claude Carrièr (nagroda za całokształt twórczości), a także aktorka Isabelle Huppert. Gościem, na którego wszyscy czekali był również nominowany w kategotii Europejski Aktor 2016 za rolę w filmie Boska Florence Hugh Grant, który jednak nie przybędzie. Galę odbywającą się o godzinie 19:30 w Narodowym Forum Muzyki poprowadzi Maciej Stuhr. Ceremonia jest niestety zamknięta dla publiczności, ale za to będzie ona transmitowana w telewizji TVN, a także w Kinie Nowe Horyzonty. 

584aa6a81bd97 p

Zobacz również: Dziś rusza Wielkie Święto Kina! W całym kraju bilety po 12 zł!

Prze cały weekend w Nowych Horyzontach wyświetlane są nominowane filmy, a dodatkowo w niedzielę o godzinie 11 odbędzie się także pokaz laureata w kategorii Europejski Film Roku 2016. W tym roku nominowane w tej kategorii zostały: Elle Paula Ver-hoevena, Ja, Daniel Blake Kena Loacha, Julieta Pedro Almodóvara, Pokój Lenny’ego Abrahamsona i Toni Erdmann Maren Ade. 

Źródło: wroclaw2016.pl/ Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Stały współpracownik

Fanka filmów i książek fantasy. Kolekcjonuje figurki smoków i repliki broni białej. W wolnym czasie tworzy biżuterię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?