Arab Cinema Center da nagrodę europejskiemu filmowi

Arab Cinema Center połączył siły z European Film Promotion, by wprowadzić nową nagrodę dla filmu europejskiego. Pierwsza w historii nagroda arabskich krytyków dla filmu europejskiego zostanie ogłoszona na festiwalu filmowym w Kairze w 2019 roku.

Arab Cinema Center (ACC) jest instytucją, która promuje kino arabskie na świecie. Ich celem jest powiększenie lokalnej i światowej świadomości o regionalnym kinie. Robi to przez organizację festiwali, czy współpracę z placówkami filmowymi.

W tym roku, ACC połączyła swe siły z European Film Promotion (EFP), aby we własnym regionie promować kino europejskie. Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze, który odbędzie się w listopadzie w 2019 roku, jury pierwszy raz wybierze film europejski.

Alaa Karkouti i Maher Diab, współzałożyciele ACC. Fot. David Degner.

Zobacz również: Joker wychwalany przez dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto

Do ACC napłynęła lista filmów z krajowych instytucji w Europie, będących członkami EFP. Arabska instytucja skompletuje ostateczną liczbę filmów, która zostanie zaprezentowana jury. W komisji znajduje się 30 osób, do których należą najbardziej wpływowi arabscy krytycy. To oni wybiorą najlepszy, ich zdaniem, film pochodzenia europejskiego.

W wywiadzie Maher Diab i Alaa Karkouti, współzałożyciele ACC, powiedzieli:

Od samego początku ACC dąży do wymiany wiedzy i kultury oraz promowania filmów między krajami na Półwyspie Arabskim i poza nim. Chcemy także zwiększyć uznanie krytyki filmowej w Arabii i podkreślić jej rolę. Aby to zrobić, uruchomiliśmy nagrodę krytyków dla dzieł arabskich, a następnie nagrodę za osiągnięcia dla krytyków filmowych. Uhonoruje ona kraje arabskie i zagranicznych krytyków filmowych, którzy wpływają na arabski przemysł filmowy. Natomiast teraz, jako nowy krok w tym kierunku, stworzyliśmy nagrodę arabskich krytyków za filmy europejskie we współpracy z European Film Promotion.

Natomiast, dyrektor zarządzająca EFP, Sonja Heinen, przyznaje:

Z przyjemnością podejmujemy współpracę z ACC, która rozpoczęła się corocznymi spotkaniami producentów arabskich i producentów EFP. Nagroda pomaga nam promować i intensyfikować szum filmów europejskich w świecie arabskim. Mamy nadzieję, że pomoże nam w kultywowaniu zrównoważonego zainteresowania kinem europejskim w regionie. Dziękujemy również Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu w Kairze za udostępnienie platformy do wręczenia nagrody i zaproszenie zwycięzcy w ramach europejskiego programu.

Jak myślicie, który europejski film dostanie tę nagrodę?

Źródło: The Hollywood Reporter / ilustracja wprowadzenia: Pixabay.com

Studentka ostatniego roku Filmoznawstwa i Wiedzy o Nowych Mediach. Na równi z oglądaniem filmów i czytaniem książek ceni sobie obejrzenie meczu siatkówki. Bardziej od wyjścia na piątkową imprezę woli wyjście do kina z grupką znajomych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?