Cannes 2019 – plakat festiwalu w hołdzie zmarłej niedawno ikonie kina

Na kilka dni przed oficjalnym ujawnieniem pełnego programu 72. Festiwalu Filmowego w Cannes, organizatorzy ujawnili plakat promujący imprezę. Honoruje on zmarłą kilka tygodni temu w wieku 90. lat Agnès Vardę, francuską reżyserkę, ikonę Nowej Fali i jedną z najbardziej cenionych autorek wpółczesnego kina.

W sierpniu 1954 roku Agnès kręci swój debiutancki film na południowym wybrzeżu Francji. Silvia Monfort i Philippe Noiret odkrywają meandry miłości w pięknym zakątku kraju, podczas gorącego lata, z ledwo wiążącymi koniec z końcem rybakami, zabieganymi kobietami i wędrującymi kotami w tle. La Pointe Courte ma wszystkie wyznaczniki produkcji nowofalowych tego czasu: naturalne warunki, w których kręcone są zdjęcia, lekką kamerę, mikroskopijny budżet. Debiut filmu w Cannes rok później będzie początkiem kariery młodej twórczyni, która będzie jedyną kobietą wśród innych, ikonicznych twórców tego pokolenia (m.in. Godard, Truffaut, Rohmer).

Zobacz również: The Dead Don’t Die – zombie Jarmuscha otworzą Cannes!

Zdjęcie, na którym Agnès stoi na barkach technika, użyte w fotomontażu do plakatu, jest sumą wszystkich cech Vardy: pasji, pewności siebie, figlarnego usposobienia. Przez 65 lat kariery jej artystyczna dusza i kreatywność tylko udoskonalały ten złoty przepis na tworzenie filmów.

Agnès Varda jako filmowiec trzynaście razy gościła w Cannes ze swoimi produkcjami w oficjalnej selekcji. Była również członkinią Jury w 2005 roku, przewodziła wyborom Złotej Kamery w 2013, a w 2015 otrzymała Honorową Złotą Palmę.

Plakat 72. Festiwalu Filmowego w Cannes / fot. materiały prasowe / Flore Maquin

Plakat 72. Festiwalu Filmowego w Cannes / fot. materiały prasowe / Flore Maquin

Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu prasowym:

Awangardowe, ale popularne; intymne i uniwersalne zarazem, jej filmy zawsze wyznaczały nowe kierunki. I tak właśnie, wysoko, na tej piramidzie, przeglądając plażę w Cannes, młoda i wieczna Agnès Varda będzie inspirującym światłem 72. edycji festiwalu!

W czwartek, 18 kwietnia, podczas konferencji prasowej, poznamy tytuły produkcji, które znalazły się w oficjalnej selekcji imprezy.

72. Festiwal Filmowy w Cannes potrwa od 14 do 25 maja.

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe / Flore Maquin

Redaktor

Dziennikarz filmowy i kulturalny, miłośnik kina i festiwali filmowych, obecnie mieszka w Londynie. Autor bloga "Film jak sen".

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?