Czy w Pruszkowie pojawi się ulica Luke’a Skywalkera?!

Syn Dartha Vadera to kultowa postać popkultury od wielu dekad. A co byście powiedzieli na to, żeby w Polsce pojawiła się ulica jego imienia?

Tego przynajmniej chciałby mieszkaniec Pruszkowa Adrian Zwoliński. Stworzył on specjalną petycję do Rady Miasta, aby jedna z ulic otrzymała jego imię. Podpisało się już pod nią ponad 750 osób, a sam apel zyskał sporą popularność.

A oto, jak Zwoliński uzasadnia swoją niecodzienną propozycję:

  • Pozytywne emocje. Gwiezdne Wojny są międzypokoleniową przygodą, opowieścią o walce dobra ze złem, poświęceniu i skomplikowanych ścieżkach ludzkiego życia. Są historią, która przemawia już do czwartego pokolenia fanów. Taka ulica byłaby pozytywnym wydarzeniem dla wszystkich – dzieci i dorosłych, fanów fantastyki, jak i tych, którzy mają z nią sporadycznie do czynienia. Gwiezdne Wojny łączą jak mało co.

  • Miejski koloryt. Miastu przyda się kolejny bohater – Pruszków ma ulice Kubusia Puchatka i Słonia Trąbalskiego. Na straży kolejnej mógłby stanąć rycerz jedi, Luke Skywalker. Bohaterów nigdy nie za wiele!

  • Promocja miasta. W Polsce tylko w gminie Lubicz nadano ulicy imię na cześć postaci z Gwiezdnych Wojen (Ulica Obi-Wana Kenobiego). Na świecie takich ulic jest niewiele. Kto odmówiłby sobie zdjęcia na ulicy/skwerze Luke’a Skywalkera?

kadr z filmu Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja

Na pytanie, czemu właśnie ta postać, petycja odpowiada:

To jeden z najbardziej znanych bohaterów Gwiezdnych Wojen, jednocześnie postać pozytywna. Poznajemy go jako farmera, którego trochę przeznaczenie, a trochę przypadek wrzuciły w sam środek walki ze złym Imperium Galaktycznym.
Luke, po śmierci mentora, bierze los w swoje ręce – ze zwykłego chłopaka z biednej planety staje się odważnym rycerzem jedi. Luke walczy z własnym ojcem, Lordem Vaderem, sługą Imperium i to dzięki miłości syna Vader przechodzi na jasną stronę mocy. Chłopak odrzuca propozycję przyłączenia się do Imperium. Mimo, że sytuacja wydaje się beznadziejna, staje po stronie przyjaciół. Znosi tortury i przyczynia się do pokonania Imperatora. Choć jego późniejsze losy naznaczone są zwątpieniem, Luke uczy jak wyciągać wnioski z porażek, wziąć sprawy w swoje ręce i zmierzyć się z życiem.
Luke Skywalker to postać, która symbolizuje odpowiedzialność za siebie i innych, przyjaźń, współpracę, odwagę, umiejętność radzenia sobie pomimo trudności.

Uważacie to za dobry pomysł?

Źródło: Facebook / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

rafalski pisze:

to doskonały pomysł i w pełni popieram

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?