Joanna Kulig i Zimna wojna faworytami do Oscarów wg amerykańskich portali

Prestiżowe amerykańskie portale filmowe rozpoczęły wskazywać faworytów do Oscarów. Dziennikarze zza Oceanu typują, że duże szanse na słynną statuetkę mają Zimna wojna, Joanna Kulig i reżyser Paweł Pawlikowski! Aktorka wymieniana jest w gronie faworytek, zaraz obok Nicole Kidman, Lady Gagi i Amy Adams.

Chociaż najważniejsze nagrody filmowe – Oscary – zostaną rozdane dopiero w lutym przyszłego roku, to największe portale i czasopisma branżowe już dziś prześcigają się w typowaniach, które filmy mają szanse na cenne statuetki. Portal The Playlist opublikował właśnie swój ranking oscarowych faworytów i polska Zimna wojna znalazła się we wszystkich czołowych kategoriach. Tym samym potwierdziła się słuszność decyzji Amazon, amerykańskiego dystrybutora Zimnej wojny, który już jakiś czas temu zapowiedział, że premiera filmu w USA odbędzie się pod koniec grudnia, czyli tuż przed głosowaniem nad nominacjami do nagród Akademii. W praktyce oznacza to tylko jedno – że Amerykanie stawiają polską Zimną wojnę na faworyta w wyścigu po Oscara i że ich nadzieje powoli zaczynają się spełniać.

Zobacz również: Zimna wojna – premierowa recenzja filmu Pawła Pawlikowskiego z Cannes 2018!

Poza typowaniem nowego dzieła Pawła Pawlikowskiego na faworyta w kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsza reżyseria, a nawet najlepszy film, portal The Playlist wskazuje też na polską aktorkę – Joannę Kulig. Gwiazda Zimnej wojny ma według serwisu duże szansę na Oscara w kategorii najlepsza rola żeńska. W zmaganiach o Nagrodę Akademii miałaby konkurować z takimi sławami i legendami Hollywood, jak: Viola Davis, Nicole Kidman, Amy Adams, Saoirse Ronan czy Lady Gaga! Jeśli przewidywania The Playlist sprawdzą się, to Joanna Kulig byłaby drugą w historii Polką nominowaną do Oscara za główną rolę kobiecą. W 1966 roku szansę na statuetkę miała Ida Kamińska za kreację w filmie Sklep przy głównej ulicy.

Joanna Kulig w filmie Zimna wojna - recenzja

fot. Łukasz Bąk

Zobacz również: Polacy w produkcjach zagranicznych. Podsumowanie 2017 roku

W Polsce zaś trwa rewelacyjna passa Zimnej wojny. Nowe dzieło laureata Oscara, Pawła Pawlikowskiego, weszło na ekrany kin 8 czerwca i  po 4 tygodniach wyświetlania film osiągnął już imponujący poziom 513 510 widzów. 

Prawa do Zimnej wojny zostały sprzedane do imponującej liczby terytoriów, obejmujących kraje Ameryki Północnej (USA i Kanada), Europy (m.in. Wielka Brytania, Francja, kraje Beneluxu, Niemcy, Włochy, Grecja, Austria, Hiszpania, Portugalia, Czechy, Skandynawia, Turcja), Azji (Chiny, Japonia, Korea Południowa) czy Australii i Nowej Zelandii.

Źródło: Kino Świat / ilustracja wprowadzenia: fot. Łukasz Bąk

Dziennikarz

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?