Advertisement

MFF Nowe Horyzonty – poznajcie laureata Grand Prix 19. edycji festiwalu!

3. sierpnia nastąpiło uroczyste zakończenie MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Trwający blisko półtorej tygodnia prestiżowy festiwal to „kino, które dotyka”. Filmem, który w tym roku najbardziej chwycił za serca był „Bait” Marka Jenkina.

„Poprzez swój surowy przekaz oraz zabawny, wręcz przerysowany styl, Przynęta zręcznie ożywia dziedzictwo filmowe Nowej Fali i Brechta, aby z miłością opowiedzieć historię społeczności walczącej o zachowanie dotychczasowego sposobu życia.” – jury w składzie Isabella Esklof, Johanna Lurf, Rasha Salti, Agnieszka Smoczyńska i Kim Yutani w ten sposób uargumentowali swój wybór. Film Jenkinsa opowiada o małej nadmorskiej miejscowości, w której mieszkańcy pragną bronić swojego naturalnego dziedzictwa, próbując zwalczyć przemysł turystyczny. Mało komu zależy już na rybactwie, nadciągająca modernizacja miasteczka wydaje się być swoistą katastrofą. Jenkins brutalnie i z ironią ukazuje zjawisko tak dobrze nam znane, czyli ingerencji człowieka w świat natury. Zwiastun jego filmu, nagrodzonego także Nagrodą Publiczności, możecie obejrzeć poniżej.

Zobacz również: Pewnego razu… w Hollywood – gorące recenzja filmu Tarantino z Cannes!

Uroczysta gala zakończenia festiwalu oprócz rozdania nagród zostanie na długo zapamiętana także z jednego powodu. Tuż po niej odbyła się polska premiera najnowszego filmu Quentina Tarantino Pewnego razu w … Hollywood, gdzie w rolę Romana Polańskiego wcielił się Rafał Zawierucha. Aktor także był obecny na premierze, w trakcie której sala kinowa wypełniona była po brzegi. Film w kinach pojawi się już 16 sierpnia.

Źródło: MFF Nowe Horyzonty/ Ilustracja wprowadzenia: Kino Nowe Horyzonty

Redaktor

Interesuję się literaturą i filmem. Sięgam po różnorodne gatunki, najczęściej po skandynawskie kryminały (Kurt Wallander, Harry Hole). Fanka Harry'ego Pottera i Sherlocka Holmesa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?