Netflix i inne platformy podrożeją? Polski rząd z nową ustawą mającą opodatkować serwisy VOD

Rząd przyjął dziś ustawę – która zostanie poddana głosowaniu w Sejmie – by wykorzystać tarczę antykryzysową do pomocy Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej.

Otóż nie licząc mniejszych przedsiębiorstw, serwisy VOD mają wpłacać 1,5% ze swoich przychodów na terenie naszego kraju. W tym roku miałoby to przynieść PISF-owi dodatkowe 15 milionów złotych, w przyszłym zaś – 20 milionów. Wedle zapisu tejże ustawy, platforma VOD:

dokonuje wpłaty na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 1,5% przychodu uzyskanego z tytułu opłat za dostęp do udostępnianych publicznie audiowizualnych usług medialnych na żądanie albo przychodu uzyskanego z tytułu emisji przekazów handlowych, jeżeli ten przychód w danym okresie rozliczeniowym jest wyższy.

Fot. Materiały prasowe

Według danych Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego, najwięcej miałby do zapłacenia Netflix. Gigant streamingowy w ubiegłym roku w naszym kraju miał 429,31 mln zł przychodu, co daje tym samym 6,44 mln zł podatku. W dalszej kolejności jest Ipla – 268,88 mln zł przychodu i 4,03 mln podatku, po niej Player.pl z 102,03 mln zł przychodu i 1,53 mln zł podatku, Amazon (44,39 mln zł przychodu i 665,9 tys. zł podatku), CDA (38,73 mln zł przychodu i 580,9 tys. zł podatku), na samym zaś końcu trzyma się Apple – która miała 290,4 tys. zł przychodu, co sprawia, że przyjdzie jej 4,4 tys. podatku.

Jeżeli ustawa dojdzie do skutku, jako że źródłem dochodu platform VOD są reklamy i opłaty subskrybentów, można zakładać, iż abonamenty nieco wzrosną.

Źródło: Wirtualne Media / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?