Przeminęło z wiatrem w TOP Amazona – na pierwszym miejscu

Po tym jak HBO Max wycofało ze swojej usługi film Przeminęło z wiatrem, Amazon oczywiście skorzystał. Tymczasowe zawieszenie strumieniowego przesyłania tego obrazu sprawiło, że w rankingu Amazona film podskoczył na pierwsze miejsce popularności – wszystko to w kilkanaście godzin.

Wydarzenia związane ze śmiercią George’a Floyda i późniejszymi zamieszkami w USA odbiły się echem na całym świecie. Platforma HBO Max postanowiła działać szybko i zawiesiła streaming klasyki wyprodukowanej przez MGM, czyli Przeminęło z wiatrem.

W pierwszą noc po kontrowersyjnym zabiegu ze strony HBO film Przeminęło z wiatrem uplasował się w TOP Amazona, a już następnego dnia zajął pierwsze, ósme i dziewiąte miejsce. Zrobił to w różnych kategoriach: DVD, Blu-ray i 70th Anniversary Edition.

Z wyjątkiem paru pojedynczych kopii oferowanych i od razu zgarnianych przez użytkowników – na stronie wyprzedały się wszystkie możliwe formaty filmu Victora Fleminga. Jedna kopia Blu-ray była oferowana w przybliżeniu za 334 dolary.

Po fakcie szał zakupów zdaje się być nieco nieuzasadniony, zważywszy na to, iż film został tylko tymczasowo zawieszony w ofercie HBO Max, a nie (jak wcześniej sądzono) usunięty.

HBO wydało oświadczenie dla portalu Deadline:

Przeminęło z wiatrem jest produktem swoich czasów i przedstawia niektóre uprzedzenia etniczne i rasowe, które niestety były powszechne w społeczeństwie amerykańskim. Te rasistowskie wyobrażenia były wtedy błędne i dziś są błędne, i uważaliśmy, że utrzymanie tego tytułu bez wyjaśnienia i potępienia tych przedstawień byłoby nieodpowiedzialne.

 

Przedstawienia te są z pewnością sprzeczne z wartościami WarnerMedia, więc kiedy zwrócimy film do HBO Max, powróci on z dyskusją o jego historycznym kontekście i potępieniem tych samych przedstawień, ale zostanie zaprezentowany tak, jak został pierwotnie stworzony, ponieważ w przeciwnym razie byłoby to to samo, co twierdzenie, że te uprzedzenia nigdy nie istniały. Jeśli chcemy stworzyć bardziej sprawiedliwą i integracyjną przyszłość, musimy najpierw uznać i zrozumieć naszą historię.

Przez wiele lat Przeminęło z wiatrem uważany był za klasyka. Film zdobył 8 Oscarów, w tym pierwszego Oscara, jaki kiedykolwiek został przyznany czarnej osobie (Hattie McDaniel za rolę Mammy). Otrzymał także nagrodę za najlepszy film, najlepszego reżysera, najlepszą aktorkę, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsze zdjęcia (kolor), najlepszy montaż oraz najlepszą scenografię.


Źródło: deadline.com

Pisarz z zamiłowania, dziennikarz z pasji, fanatyk filmu i literatury. W międzyczasie poza pisaniem oddaje się szlachetnej sztuce muzyki.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?