Przygotowywane są dwa filmy o misji ratunkowej w Tajlandii

Misja ratunkowa w Tajlandii, która emocjonowała przez ostatnie tygodnie cały świat, to gotowy materiał na hollywoodzki film. Już teraz wiadomo, że w przygotowaniu są dwie konkurencyjne produkcje. Projekty o młodych piłkarzach i  trenerze uwięzionych w jaskini przygotowują amerykańskie studio tworzące filmy dla chrześcijańskiej widowni oraz reżyser Iluzji 2.

Jako pierwsze o swoich zamiarach poinformowało  amerykańskie studio filmowe Pure Flix Entertainment, które znane jest z produkcji poruszających temat wiary i religii. Firma ta stoi między innymi za serią Bóg nie umarł czy filmami Woodlawn, Jednakowo inni oraz Czy naprawdę wierzysz?  Jeden z decydentów studia pomagał w Tajlandii jako wolontariusz, a producenci zapowiedzieli już, że chcą stworzyć inspirującą historię o tym jak cały świat jednoczy się, by uratować chłopców.

Zobacz również: Dlaczego warto oglądać kino koreańskie?

misja ratunkowa w tajlandii film reżyser jon m chu

Jon M. Chu / fot. kadr z youtube

Dzień później ujawniono, że w kontrze do Pure Flix Entertainment swój projekt przygotowuje Jon M. Chu (Iluzja 2,  Bajecznie bogaci Azjaci), a któremu w realizacji pomagać będzie studio Ivanhoe Pictures. Amerykański reżyser azjatyckiego pochodzenia wrzucił na Twittera dwa wpisy, w których wyjawił powody zaangażowania w produkcję. Filmowiec najwyraźniej obawia się, że konkurencyjny obraz nie odda należycie historii oraz może być kolejnym przykładem procederu whitewashingu w Hollywood.

Nie ma mojej zgody, by pozwolić Hollywood na whitewashing misji ratunkowej w Tajlandii. Nie na naszej warcie. To się nie stanie albo zrobimy im piekło. To piękna historia o ludziach ratujących innych ludzi. Jeśli więc ktoś myśli o tej historii, to niech podejdzie do niej odpowiednio i z szacunkiem.

Jest zbyt wcześnie, by o tym szczerze rozmawiać, ale największą lekcją, którą odebrałem dzięki tworzeniu Bajecznie bogatych Azjatów jest to, że musimy opowiadać nasze historie, a w szczególności te naprawdę ważne, aby nikt ich nie wypaczył. Ta jest właśnie zbyt ważna, by inni dyktowali, kto był tu prawdziwym bohaterem.

23 czerwca dwunastu chłopców z drużyny Dzikie Dziki oraz opiekujący się nimi trener z powodu ulewnych deszczy utknęli w jaskini Tham Luang Nang Non.  Po długich poszukiwaniach ustalono ich położenie, a 8 lipca rozpoczęła się misja ratunkowa, w którą zaangażowani były tajscy ratownicy oraz nurkowie z całego świata. Akcja ratownicza zakończyła się pełnym powodzeniem 10 lipca.

Bajecznie bogaci Azjaci, najnowszy film Jona M. Chu, trafi do polskich kin  17 sierpnia.

Źródło: Variety / ilustracja wprowadzenia: kadr z youtube

Dziennikarz

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?