Solid Gold – oświadczenie TVP w sprawie wycofania filmu z Festiwalu w Gdyni

Wczoraj producent Akson Studio wycofał film Solid Gold z konkursu głównego 44.Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Producent oraz Jacek Bromski, reżyser thrillera, oświadczyli, że powodem tej decyzji jest konflikt twórców z koprodukującą obraz TVP na temat ostatecznego kształtu filmu. Dzisiaj państwowa telewizja wydała własne oświadczenie, w którym krytykuje zmiany montażowe wprowadzone przez reżysera.

Jak czytamy w treści komunikatu, TVP nie przyjęła przedstawionej jej finalnej wersji Solid Gold, gdyż reżyser Jacek Bromski złamał umowę wydłużając metraż filmu oraz usunął z obrazu wszelkie nawiązania do afery Amber Gold. Oto pełna treść stanowiska Telewizji Polskiej:

Zobacz również: Film Solid Gold będzie orężem wyborczym PiSu? Jest oświadczenie producenta)

„Solid Gold” został wycofany z udziału w Festiwalu w Gdyni przez producenta filmu Akson Studio, w związku z tym, że nie został on jeszcze ukończony i odebrany przez TVP, która jest jego koproducentem.

 

Fabuła filmu od początku oparta była na motywach afery Amber Gold. Autorem takiego pomysłu był p. Jacek Bromski, który przyszedł osobiście do Telewizji Polskiej po wielomilionowe wsparcie i wsparcie takie dla filmu uzyskał. TVP podzieliła bowiem pogląd reżysera, że osadzenie akcji w realiach głośnej afery odpowie na społeczne zainteresowanie i stworzy przesłanki do uzyskania sukcesu kinowego. Potwierdza to szereg publikacji z tamtego okresu.

 

Tymczasem histeria wywołana latem br. przez „Gazetę Wyborczą” i środowiska sympatyzujące z osobami posądzanymi o współodpowiedzialność za aferę Amber Gold – na tyle udzieliła się reżyserowi Jackowi Bromskiemu, że zdecydował się… OCENZUROWAĆ WŁASNY FILM. Jacek Bromski w wyniku politycznego nacisku i środowiskowej psychozy WYCIĄŁ kluczowe sceny nawiązujące do afery Amber Gold, wstawione już do filmu, który w końcu stycznia 2019 roku osobiście, z satysfakcją dostarczył i zaprezentował w Telewizji Polskiej.

 

W rezultacie powstał wyabstrahowany z realiów film o niczym, który na domiar złego reżyser wydłużył o pół godziny (!) do 140 minut łamiąc umowę koproducencką zakładającą fabułę o długości 110 minut.

 

Tak rażące i uchybiające etyce zawodowej i profesjonalizmowi decyzje godzące w dobro projektu „Solid Gold” uniemożliwiło TVP dokonanie odbioru filmu.

 

TVP liczy na odzyskanie przez Twórców cywilnej i artystycznej odwagi, odpolitycznienie swoich decyzji i przywrócenie filmu do uzgodnionego z TVP kształtu, co jest możliwe w oparciu o już nakręcony i zaprezentowany materiał zdjęciowy.

solid gold film 2019 foto

fot. Olaf Tryzna

O czym jest Solid Gold?

Z opisu filmu na stronie festiwalu w Gdyni można przeczytać, iż Solid Gold to historia młodej policjantki, która osiem lat po traumatycznym przeżyciach, na prośbę byłego szefa wraca do policji, aby wziąć udział w dochodzeniu w sprawie biznesowo-politycznych powiązań na Pomorzu. Grupa ma za zadanie rozpracować przestępców zajmujących się budowaniem piramidy finansowej o ogromnym zasięgu.

W obsadzie filmu znajdują się słynne postaci polskiego kina: Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Marta Nieradkiewicz, Olgierd Lukaszewicz, Danuta Stenka, Piotr Stramowski, Mateusz Kościukiewicz, Krzysztof Stroiński, Artur Żmijewski, Ewa Kasprzyk, Marcin Czarnik oraz wokalista Maciej Maleńczuk.

Zobacz również: Piłsudski – recenzja filmu o najsłynniejszym Marszałku Polski

Według ostatnich informacji, do regularnej dystrybucji Solid Gold ma trafić w połowie października.

Źródło: TVP / ilustracja wprowadzenia: fot. Olaf Tryzna

Dziennikarz

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?