Tylko nie mów nikomu – zwiastun filmu dokumentalnego Tomasza Sekielskiego o pedofilii w kościele

Wszyscy doskonale pamiętamy Kler Wojciecha Smarzowskiego, który był jedną z najgłośniejszych premier 2018 roku. Film stał się najpopularniejszym polskim filmem w XXI wieku. Reżyser skupił się na problemie korupcji i nadużyć (m.in. pedofilii) wśród księży.  W maju 2019 roku premierę będzie mieć film dokumentalny Tylko nie mów nikomu, którego produkcją zajął się znany polski dziennikarz Tomasz Sekielski.

Film koncentruje się na przedstawieniu problemu pedofilii wśród polskich księży. Produkcja dokumentu długo stała pod znakiem zapytania z powodu kwestii finansowej. Ostatecznie dziennikarzowi udało się zebrać potrzebne środki dzięki wpłatom na serwisie Patronite. Premiera Tylko nie mów nikomu odbędzie się już 11 maja 2019 tego roku na oficjalnym kanale YouTube Tomasza Sekielskiego. Zorganizowany zostanie również pokaz prasowy.

Zobacz również: Kler – recenzja filmu Wojciecha Smarzowskiego prosto z Gdyni!

Temat pedofilii w kościele katolickim jest coraz częściej poruszany w popkulturze. W 2015 roku powstał film Spotlight, który nagrodzony został dwiema statuetkami Oscara: za Najlepszy Film oraz Najlepszy scenariusz oryginalny. Produkcja Toma McCarty’ego ukazuje dziennikarskie śledztwo, dzięki któremu świat poznał siatkę pedofilską w Bostonie. Wielki skandal ukazał jak dużym problemem są nadużycia w kościele katolickim. W Polsce tematykę tę poruszył Wojciech Smarzowski, a jego Kler otrzymał Złotego Lwa za Najlepszą Scenografię.

Źródło: Youtube, Patronite/ Ilustracja wprowadzenia: kadr ze zwiastuna filmu Tylko nie mów nikomu

Redaktor

Interesuję się literaturą i filmem. Sięgam po różnorodne gatunki, najczęściej po skandynawskie kryminały (Kurt Wallander, Harry Hole). Fanka Harry'ego Pottera i Sherlocka Holmesa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?