Wesele 2 – Smarzowski zdradza szczegóły filmu i plany na kolejny projekt

Wojciech Smarzowski gościł wczoraj na Akademii Sztuk Przepięknych, sesji pytań i odpowiedzi, która odbywa się podczas Pol’and’Rock Festival. W trakcie wydarzenia opowiedział pokrótce o swoich dwóch najbliższych projektach: filmie Wesele 2 oraz serialu o Słowianach.

Reżyser Kleru i Wołynia obecnie przygotowuje dwie produkcje. Polski filmowiec w trakcie Pol’and’Rock Festival 2019 ujawnił szkice fabuły dla obydwu projektów.

Są dwa projekty. Jeden z nich to jest Wesele 2. Akcja dzieje się współcześnie. W ciągu jednej nocy, w domu weselnym i w rzeźni. Jest też część retrospektywna. Z czasów wojny. I to chyba wszystko, co mogę powiedzieć na temat tego projektu.

Według nieoficjalnych informacji medialnych, wspomniana część retrospektywna Wesela 2 będzie opowiadać o wydarzeniach w Jedwabnym, a więc o pogromie Żydów z 1941 roku, którego dokonali polscy mieszkańcy inspirowani przez Niemców.

Zobacz również: Quiz: Wojciech Smarzowski i jego twórczość:  jak dobrze ją znasz?

smarzowski kler film foto

fot. kadr z youtube [WOJTEK SMARZOWSKI – prawda o filmie KLER]

Jak można przeczytać na stronach PISF, budżet Wesela 2 ma wynosić 25,5 miliona złotych, a Smarzowski ubiega się o 6 milionów dofinansowania. Projekt na obecny moment nie otrzymał wsparcia finansowego, a decyzja o udzieleniu go została odłożona do kolejnej sesji komisji. Wielokrotny zdobywca Orłów nie jest jednak pewien jej otrzymania po stworzeniu filmu Kler oraz ze względu na wzbudzający kontrowersje historyczne wątek Jedwabnego.

Nie wiem czy dostanę dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuk Filmowych. Zobaczymy.

Następną produkcją, którą Smarzowski chce zrealizować, jest zapowiadany od 2016 roku, niezatytułowany jeszcze serial, który osadzony będzie we wczesnym średniowieczu i kresie czasów pogańskich na terenach dzisiejszej Polski.

Drugi to projekt, który piszę z Wojtkiem Rzehakiem, serialu o Słowianach. Akcja dzieje się umownie wokół Chrztu Polski.

Zobacz również: Smarzowski zdradza nowe szczegóły megaprodukcji o Piastach

Ostatnim filmem Wojciecha Smarzowskiego był głośny Kler. Produkcja przedstawiająca grzechy kapłanów Kościoła Katolickiego ustanowiła wiele rekordów w box-office i okazała się w Polsce największym przebojem kinowym w XXI wieku, który zobaczyło nad Wisłą ponad 5 milionów widzów.

Źródło: youtube.com/OnetNews / ilustracja wprowadzenia: kadr z youtube [Pol’and’Rock 2019: Wojciech Smarzowski na ASP]

Dziennikarz

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?