Zimna wojna hitem polskich kin. Niedługo przegoni końcowy wynik Idy

Kino Świat, dystrybutor filmu Zimna wojna, ujawnił najnowsze wyniki frekwencyjne produkcji. Nowy film Pawła Pawlikowskiego jest hitem wśród polskiej publiczności i już w ten weekend powinien przegonić całościowy wynik Idy.

8 czerwca na ekrany kin w całej Polsce weszła Zimna wojna – nowe dzieło Pawła Pawlikowskiego, laureata Oscara za film Ida. Zbierająca doskonałe recenzje, nagrodzona za najlepszą reżyserię w Cannes produkcja po świetnym otwarciu i wyprzedanych pokazach przedpremierowych, może pochwalić się kolejnym sukcesem. Zimna wojna przyciągnęła do kin już ponad 225 000 widzów (rezultat liczony wraz z pokazami przedpremierowymi) i lada chwila osiągnie frekwencję równą końcowemu wynikowi poprzedniego filmu Pawła Pawlikowskiego, czyli uhonorowanej Oscarem Idy, która na podobny rezultat – 243,5 tysiąca widzów- pracowała przez cały okres wyświetlania w kinach.

Amazon, amerykański dystrybutor filmu, już zapowiedział, że premiera Zimnej wojny w USA odbędzie się pod koniec grudnia, czyli tuż przed głosowaniem nad nominacjami do nagród Akademii. To może oznaczać, że Amerykanie stawiają na Zimną wojnę jako faworyta w wyścigu po statuetki Oscara w głównych kategoriach.

Zobacz również: Zimna wojna – premierowa recenzja filmu Pawła Pawlikowskiego z Cannes 2018!

zimna wojna film 2018

fot. Łukasz Bąk

Zimna wojna opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. Wydarzenia pokazane w filmie rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Światowa premiera Zimnej wojny odbyła się w trakcie 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. Już pierwszy pokaz wzbudził euforię publiczności, przynosząc łzy wzruszenia Julianne Moore, gratulacje od Benicio del Toro i dwudziestominutową owację na stojąco. Zaowocował też wysypem bardzo pozytywnych recenzji, porównujących polską produkcję do La La Land i Casablanki. Ukoronowaniem sukcesów filmu na najważniejszej imprezie filmowej świata stała się natomiast nagroda za najlepszą reżyserię dla Pawła Pawlikowskiego.

Źródło: Kino Świat / ilustracja wprowadzenia: fot. Łukasz Bąk

Dziennikarz

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: [email protected]

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?