Czy laptop gamingowy to dobry prezent na święta?

Zbliżają się święta bożego narodzenia a to doskonały czas by zastnanowić się nad prezentami dla swoich najbliższych. W czasach nieustających zmieniających się trendów oraz mody co raz ciężej o odpowiedni dobór podarunku w szczególności kiedy mówimy o osobach młodych. Watro jednak pomyśleć o zakupie sprzętu, który będzie zakupem nie tylko trafionym ale również służył przez wiele lat.

Laptopy gamingowe mogą być postrzegane przez osoby starsze i nie zaznajomione jako urządzenia służące wyłącznie do wielogodzinnych rozgrywek. Nic bardziej mylnego.
Dzisiejsze modele laptopów gamingowych oferują swoją wydajnością dużo więcej niż tylko odpalenie najnowszych tytułów gier. Dla przykładu w modelu marki Lenovo Legion Y540 został zastosowany procesor Intel I7 8-generacji oraz grafika Nvidia GeForce RTX 2060 co przekłada się świetną płynność i osiągi w grach ale również na to, że dzięki takiemu rozwiązaniu taki sprzęt będzie w stanie bezproblemowo działać również za kila lat kiedy to inne laptopy będą łapać zadyszkę.

Takie podzespoły pozwalają przede wszystkim na swobodną pracę oraz naukę. Cały pakiet Adobe od Photoshopa aż do Adobre Premiere Pro do montażu filmów nie stanowi dla takiego laptopa problemu. Kluczowym elementem jeżeli wspominamy o wydajności jest wielozadaniowość. Dla przeciętnego laptopa odpalenie pakietu Office nie jest czymś nadzwyczajnym, problemy zaczynają się w momencie kiedy w tle mamy załączoną przeglądarkę, kilkanaście otwartych kart, aktywny Skype, muzyka grająca przez Spotify i nagle przełączanie się między aplikacjami znacznie się wydłuża a cała płynność naszej pracy zostaje gdzieś w tyle. Takich sytuacji w laptopie gamingowym nie uświadczymy.

 

Bardzo istotną kwestią przy zakupie laptopa jest również wbudowany dysk twardy. Znane już od kilkunastu lat dyski HDD na dobre odchodzą w niepamięć ustępując miejsca kilkukrotnie szybszym dyskom SSD. Niestety niektórzy producenci bazując na niewiedzy klientów oraz szukając oszczędności by obniżyć cenę swoich laptopów dalej montują w nich dyski HDD, które znacznie spowalniają naszą pracę.

W laptopach gamingowych również doświadczymy dysków HDD, które jednak służą jako magazyn dla naszych danych natomiast cały system operacyjny opiera się o zamontowany dysk SSD. Takie rozwiązanie jest wśród producentów bardzo popularne i zdaje jak najbardziej egzamin. Dzięki spadającym ceną dysków SSD w niedalekiej przyszłości powszechnie będą one stosowane również jako magazyny dla naszych plików.

Co więc wyróżnia laptopy gamingowe na tle innych? – Przede wszystkim jakość wykonania. Oprócz podzespołów z górnej półki są to również materiały z których zostały wykonane, aluminium zastępuje plastik, zwykłe standardowe głośniki ustępują miejsca głośnikom Harman®z technologią Dolby Atmos®for Gaming, wyświetlacz zamiast odświeżania 60Hz ma 144Hz i tak można wymieniać i wymieniać… Wszystko to jednak składa się na to, że to co dziś doświadczamy w laptopach gamingowych, dopiero za kilka lat będzie codziennością w zwykłych notebookach.

Czy więc laptop gamingowy to dobry prezent na święta? Zdecydowanie tak! Wiąże się on jednak ze sporym wydatkiem, jednak trzeba pamiętać, że jest to sprzęt na lata i oprócz swojego pierwotnego zastosowania jest to urządzenie wielozadaniowe i posłuży młodej osobie przez kilka etapów jego życia.

Redaktor prowadzący

Redaktor prowadzący dział nowe technologie.

Kontakt:
admin@moviesroom.pl
530 313 100

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?