Advertisement
banner

LEGO zbudowało jeżdżące Bugatti Chiron w skali 1:1!

Pionierskie osiągnięcie w dziedzinie inżynierii i designu – pierwszy na świecie, w pełni funkcjonalny model Bugatti Chiron w skali 1:1, zbudowany całkowicie z elementów LEGO Technic.

Perfekcyjnie odtworzona dizajnerska linia najszybszego na świecie samochodu – słynnego Bugatti Chiron – przekracza bariery wyobraźni tego, co można skonstruować z klocków LEGO. Bugatti Chiron jest pierwszym, w pełni mobilnym modelem w rzeczywistej skali, do którego konstrukcji użyto ponad 1 000 000 elementów LEGO Technic. Za napęd samochodu odpowiadają silniki LEGO Technic Power Functions. Cały model składa się z 2 304 takich silników oraz 4 032 kół zębatych LEGO Technic. Silnik tego ważącego 1,5 tony samochodu z klocków LEGO, osiąga moc 5,3 KM, a wartość i momentu obrotowego osiąga 92 Nm.

– Chcemy przekraczać granice naszej wyobraźni, a model Bugatti Chiron rzeczywistych rozmiarów jest pierwszy w swoim rodzaju. Przez ponad 40 lat LEGO Technic pozwalał fanom w każdym wieku rozwijać kreatywność podczas budowania jakichkolwiek modeli, które przyszły im do głowy, z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie funkcji. Dziś projektanci LEGO Technic i inżynierowie z fabryki w Kladnie w Czechach, którzy odpowiadają również za produkcję zachwycających modeli dla sklepów LEGO Store i parków rozrywki LEGOLAND, wykonali niesamowitą pracę, konstruując z klocków model Bugatti Chiron, który jeździ! To niesamowity moment, żeby zobaczyć LEGO Technic w akcji i poznać potencjał tej serii przy tworzeniu wynalazków – mówi Lena Dixen, Senior Vice President of Product and Marketing w LEGO Group.

Wyjątkowa jazda próba

Zbudowanie modelu z klocków LEGO to tylko pierwsza część wyzwania. Sprawdzenie jego możliwości podczas jazdy to druga. A czy może być miejsce lepsze niż tor Ehra-Lessien w Niemczech, gdzie testowany był oryginalny Bugatti Chiron? Jeździe próbnej, która odbyła się pewnego popołudnia, towarzyszyło podekscytowanie wielu osób. I nawet jeśli niemożliwym było osiągnięcie oszałamiających 420 km/h oryginalnego Bugattti Chiron, silnik z klocków LEGO Technic dał zachwycający popis, rozpędzając model do prędkości lekko ponad 20km/h. Tym samym ziściła się idea „Zbudowany na poważnie (Build For Real)”.

Za kółkiem Bugatti Chiron z klocków LEGO Technic usiadł Andy Wallace, były kierowca wyścigowy z wieloma zwycięstwami w wyścigach Le Mans i Daytona na koncie, dziś oficjalnie kierowca testowy Bugatti. Andy stwierdził: – Kiedy po raz pierwszy ujrzałem LEGO Chiron, byłem pod wielkim wrażeniem precyzji wykonania modelu i poświęcenia dla detali. Z odległości 20 metrów nie jest oczywistym, czy patrzysz na model z klocków LEGO czy oryginalny samochód. Prowadzenie LEGO Chiron było ekscytującym doświadczeniem, które dało mi wiele zabawy. Dawniej nigdy nie pomyślałbym, że pewnego dnia będę mógł prowadzić samochód z klocków LEGO.

Bugatti Chiron jest samochodem supersportowym i całkowicie odpowiada idei „Art Forme Technique”, przyjętej przez markę Bugatti. Samochód osiąga moc 1,500 HP, niebywałą w produkowanych dotychczas samochodach, z rekordowo wysokim momentem obrotowym 1,600 NM, w zakresie 2000-6000 obrotów na minutę, i szerokim wachlarzem technicznych innowacji. Bugatti Chiron ustanowił nowe standardy w dziedzinie projektowania samochodów. Został stworzony nie tylko dla czerpania przyjemności jazdy przy maksymalnej prędkości, ale także aby sprostać najwyższym oczekiwaniom w zakresie luksusu, komfortu, codziennej jazdy i trwałości. Łączy najlepsze cechy we wszystkich tych obszarach, co czyni go najbardziej kompletnym, supersportowym samochodem na świecie o wyjątkowej koncepcji.

lego

Fot. LEGO

Fakty i liczby:

 • Pierwszy całkowicie funkcjonalny, samonapędzany, samochód rzeczywistych rozmiarów z klocków LEGO Technic;
 • Pierwszy tak skomplikowany i kompleksowy model LEGO Technic zbudowany bez użycia kleju;
 • Pierwszy tak duży model stworzony z klocków LEGO Technic napędzany silnikami LEGO Technic Power Funtion,
 • Pierwszy mobilny model w dużej skali złożony z klocków i elementów LEGO Technic,
 • Po raz pierwszy zostały wyprodukowane transparentne klocki LEGO Technic (użyte w światłach przednich i tylnych);
 • Ponad 1 000 000 użytych elementów LEGO;
 • Wykorzystanych 339 rodzajów elementów LEGO Technic;
 • Masa całkowita: 1500 kg
 • Budowa silnika:
 • 2304 silniki LEGO Power Function
 • 4032 koła zębate LEGO Technic
 • 2016 osi poprzecznych LEGO Technic
 • Teoretyczna wydajność: 5,3 HP;
 • Szacowany moment obrotowy 92Nm;
 • Funkcjonalny tylny spoiler (wykorzystujący zarówno LEGO Power Function, jak i pneumatykę);
 • Funkcjonalny prędkościomierz zbudowany całkowicie z elementów LEGO Technic;
 • 13 438 godzin pracy spędzonych na projektowaniu i budowie modelu;
 • Prawdziwe koła i emblematy Bugatti Chiron.

Rzeczywistych rozmiarów model Bugatti Chiron z klocków LEGO Technic został po raz pierwszy pokazany podczas Grand Prix Formuły 1 w Monza we Włoszech w dniu 30 sierpnia.

Źródło: Informacja Prasowa | Ilustracja główna: LEGO

Redaktor naczelny

Założyciel i właściciel Movies Room. Z wykształcenia prawnik i certyfikowany mediator sądowy . Redaktor naczelny, grafik i account manager. Gustuje w kinie rozrywkowym jak i w filmach, po których psychikę trzeba zbierać z podłogi. Fan Batmana, Dartha Vadera, Geralta z Rivii i innych "bad-assów" popkultury.

Odpowiedzialny za koordynacje zespołu, public relations, marketing oraz publicystykę wszystkich działów.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?