„Z Archiwum X” jeszcze do nas powróci!

„Mogę wam powiedzieć z niemal 100 % pewnością, że jeszcze powrócimy”

Takimi oto słowami twórca serii Chris Carter zaskoczył wszystkich fanów podczas wywiadu udzielonego zaraz po wczorajszej premierze ostatniego odcinka 10 sezonu „Z Archiwum X” pt: „My Struggle II”. Seria ponoć skończyła się tradycyjnym zabiegiem, który pozostawia zarówno nas jak i bohaterów serialu z niedokończoną historią. Wiadomość ta nie powinna żadnego fana „Archiwum X” zdziwić albowiem na przestrzeni 9 sezonów twórcy wielkrotnie serwowali nam podobne zakończenia. Jednakże tym razem w czołówce zamiast napisu „The Truth Is Out There” (z ang. Prawda istnieje) pojawił się napis „This Is The End” (z ang. To koniec), który definitywnie podkreśla koniec. A więc o co chodzi?

Przyszłość „Z Archiwum X” zależała od jej wyników oglądalności, które okazały się zaskakująco wysokie. Przypomijmy sobie pierwszy odcinek, który zebrał przed telewizorami aż 16,19 milionów widzów w samych Stanach Zjednoczonych. Oprócz tego odcinek ten ustanowił nowe rekordy oglądalności w wielu krajach, także w Polsce. A to jeszcze nie wszystko. Pozostałe epizody choć nie radziły sobie już tak dobrze to i tak bez większego problemu zgromadziły: 9,67 (odc. 2) potem 8,37 (odc. 3), 8,31 (odc. 4) i 7,07 (odc. 5) milionową widownię. Są to bardzo dobre wyniki, które można porównać do tych należących do „Gry o tron” HBO oraz do „The Walking Dead” AMC.

Nic więc dziwnego, że Fox chce, aby „Z Archiwum X” powróciło jeszcze do telewizji. Jak twierdzi sam Carter po nieoficjalnej rozmowie z Dana Walden (ko-szefem Fox), kanał chce powrotu kultowej serii.

Sam jednak przyznaje, że nie wie kiedy może to nastąpić – „Nie wiem jak, ani kiedy – serial należy do Fox’a – Ale z racji tego, że wyniki oglądalności są takie a nie inne uważam, że serial powróci do telewizji.” Nie wiadomo jednak na razie czy powrócą odtwórcy głównych ról. Z jednej strony chodzi o kontrakty z gwiazdami, któych nie ma, a z drugiej pozostaje sprawa kręcenia serialu w Vancouver oraz napięty grafik aktorów. W szczególności Gillian Anderson.

My o końcu będziemy mogli przekonać się już dzisiaj o godz. 22:00 na antenie stacji Fox, albowiem właśnie wtedy zostanie wyemitowany ostatni odcinek 10 sezonu czyli „Moje zmagadznia cz. 2”.

https://www.youtube.com/watch?v=OPkF4C0O-lA

Poniżej prezentujemy fragment wywiadu z Chrisem Carterem:

Pytanie: A więc powiedz nam coś wiecej o zakończeniu.

Chris Carter: Cóż [śmiech], „Z Archiwum X” zakończyło się tradycyjnym, pozostawiającym w napięciu i niewiedzy zakończeniu, które jest dobrze znane fanom serii, a więc uważam, że nie powinni być oni zdziwieni.

Zapewne oznacza to, że powstanie więcej odcinków.

Miałem właśnie nieformalną rozmowę z Dana Walden, która powiedziała mi, że chciałaby więcej „Z Archiwum X”. Teraz pozostaje tylko pytanie kiedy? Na serial jest duży popyt i uważam, że wszyscy są podekscytowani tworzeniem kolejnych epizodów. Trzeba się tylko tym zając.

Możemy oczekiwać jakiś konkretnych informacji na temat kontynuacji w następnym tygodniu, albo najbliższym czasie?

Nie, ponieważ jest to skomplikowane. Tak naprawdę wszystko zależy od tego kiedy aktorzy będą mieli sposobność pojawić się na planie. Potrzebujemy również konkretnego grafiku, aby mieć czas na dopracowanie wszystkiego. Nic nie zostało jeszcze napisane. Sporządziłem kilka pomysłów na kontynuację , ale nie jest to jeszcze nawet w najmniejszym stopniu podobne do scenariusza.

Czy zakończenie było specjalnie stworzone po to aby zrobić więcej odcinków oraz aby całośćpozostała ciekawa?

Oczywiscie. [śmiech] Zawsze tak postępowaliśmy. Chcemy abyście mogli doświadczyć jak rozwiązuemy całą intrygę.

Czy wiedziałeś od początku, że ta miniseria będzie miała „otwarte” zakończenie?

Starałem się stworzyć serię tak, aby zakończenie było podobne do tych znanych nam z wcześniejszych sezonów, ale z początku nie wiedziałem jak je osiągnąć. Kiedy zacząłem kręcenie pierwszego odcinka wciąż pracowaliśmy nad dokończeniem całej serii. To co mieliście sposobność zobaczyć to efekt ciężkiej pracy przy pomocy naukowców, którzy nas bardzo wsparli. Ukazaliśmy nowoczesne podejście, które jest w takim samym stopniu realnie jak i wiarygodne.

Jak myślisz, który aspekt najnowszego sezonu jest według ciebie najlepszy?

To nie było tylko zadanie polegające na nostalgii. Powróciliśmy by zrobić coś nowego, świeżego i oryginalnego. Uważam, że podołaliśmy temu zadaniu. To nie był zwykły ratingowy chwyt. Mogliśmy powrócić z sequelami starych epizodów, ale nie chcieliśmy tego robić. Nic nie przygotuje cię na 14 letnią przerwę, ani na to jak zrobić po takim czasie świeży i dający do myślenia serial. Na szczęście miałem możliwość zebrać grupę prawdziwych twórców „Z Archiwum X” dzięki którym serial ten mógł powrócić.

Czy jest rzecz którą chciałbyć zmienić otrzymując drugą szansę?

Nie, ale pojawiły się niepochlebne opinie i chciałbym, aby niektuży krytycy dali drugą szansę serii.

Tak, recenzje są bardzo zróżnicowane. Czy jest to rzecz do której przywiązujesz uwagę?

Zwacam na to uwagę i… [długa przerwa]. Tak, zwracam na to szczególną uwagę.

Pracowałeś nad wieloma projektami, jednakże nie uważasz, że „Z Archiwum X” pod wieloma względami to istotnie praca twojego życia?

Jeśli powróce na następne sezony to będą to już cztery dekady z mojego życia. Nie zaprzeczam więc, że pracę nad tym serialem możnaby zakwalifikować do dorobku mojego życia.

 Z archiwum X 1

Źródło: nytimes.com

Stały współpracownik

Pasjonat filmów każdego gatunku (oprócz horrorów) z bezgranicznym zamiłowaniem do seriali telewizyjnych i muzyki filmowej. Autor bloga "Silver Screen" na platformie blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?