13 powodów – detale dotyczące drugiego sezonu!

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest serial 13 powodów. Tajemnicza nowość od Netflixa okazała się wielkim hitem na skalę światową. Historia opiera się na książce Jaya Ashera, której książkowa wersja kończy się wraz z ostatnim odcinkiem pierwszego sezonu. Jednak z przypływem popularności, zapadła decyzja o kontynuacji i o stworzeniu drugiego sezonu. Opinie są podzielone, a wątpliwości co niemiara. Jednak co po niektóre można rozwiać na podstawie wywiadu z showrunnerem drugiego sezonu, Brianem Yorkey. Brian opowiada, czego możemy spodziewać się po drugim sezonie Netflixowego fenomenu. Artykuł jest bezpośrednim przekładem anglojęzycznego wywiadu autorstwa Samanthy Highfill dla strony ew.com. Osoby zainteresowane oryginalną wersją mogą się z nią zapoznać klikając w ten link. Poniżej natomiast znajduje się polski przekład rozmowy.

ENTERTAINMENT WEEKLY: Czy zawsze myślałeś o drugim sezonie?

BRIAN YORKEY: Po skończeniu pierwszego sezonu, wiedziałem, że chcę kontynuować. Mamy tyle postaci, które dopiero po trzynastu odcinkach zaczynają ewoluować i oswajać się z myślą tego, że w pewnym stopniu doprowadzili Hannah do samobójstwa oraz z tym, jak bardzo wpłynie to na ich dalsze życie. Myślę, że jest tyle niesamowitego, w tym jak odczuwamy smutek, próbujemy zebrać się z powrotem do kupy oraz jak uczymy się na błędach, aby być dla siebie lepszymi. Słyszałem od wielu osób, że historia skończyła się tylko dlatego, że usłyszeliśmy wszystkie taśmy. Jest to niepoważne, ponieważ stwierdzenie to nie bierze pod uwagę historii osób, które znajdowały się na taśmach. Znamy wersję Hannah, ale musimy poznać jeszcze tą drugą. Jest jeszcze tyle rzeczy, które chciałbym wiedzieć. Kiedyś mówiłem, że ten serial jest o tym, jak dorastamy. Chłopcy zmieniają się w mężczyzn, a dziewczynki w kobiety. Opowiada również o tym, jak ich traktujemy oraz o tym, co możemy robić lepiej. Aż wreszcie uświadomiłem sobie, że to tylko początek tego procesu dorastania. To nie było coś, co mogliśmy doświadczyć wraz z Hannah, dlatego będziemy mogli to zobaczyć na przykładzie innych postaci.

E: Więc Hannah pojawi się w drugim sezonie?

B: Pewnie! Myślę, że jedno z pytań, które gdzieś się przewijają, brzmi: czy ktoś właściwie jest odpowiedzialny za śmierć Hannah? Czy przyczyniła się do tego szkoła? Kto się do tego przyczynił, jeżeli w ogóle ktoś. Jednym sposobem zgłębienia tego pytania będzie rozprawa oraz poznanie historii dzieciaków kilka miesięcy po zaistniałej sytuacji i ich sekretów. To zaś przeniesie nas do przeszłości, do historii Hannah. Uzyskamy też nowy kontekst dla wydarzeń, które miały już miejsce, a także zobaczymy wiele rzeczy, o których nawet nie mieliśmy pojęcia, a które wypełniają pustki w naszym zrozumieniu, kim była Hannah i tego, jakie było jej życie.

13powodow01

Zobacz również: Fabularny Alladyn ma być musicalem!

E: Wiem, że rozmyślasz też nad konsekwencjami dla Brycea

B: Kiedy ludzie mówią mi, że część Jessici została już odegrana, to aż mnie skręca w środku, ponieważ ona dopiero zaczyna powracać do normalności po zaistniałym gwałcie. Mamy także gwałciciela, który jak dotąd nie poniósł żadnych konsekwencji za to, czego się dopuścił. Zostawienie tego tak po prostu byłoby okropne. Chcę zobaczyć jak kontynuacja tych wydarzeń, chociażby zaczyna się rozgrywać. Dopilnuję także, aby historia Jessici trafiła na sprawiedliwość, na którą zasługujeJess będzie musiała wrócić do szkoły, próbując jednocześnie odwrócić się od katastrofy, która się jej przydarzyła. Jest to bardzo ważne, ponieważ jest to coś, przez co przechodzą miliony młodych kobiet. Chcę również zobaczyć, jak ktoś wreszcie wali Bryce’a z całej siły, prosto w twarz.

E: Czy uzyskamy odpowiedzi na pytania, które zostały postawione w finałowym odcinku pierwszego sezonu?

B: Wszystkie odpowiedzi, które pragniecie poznać, są powiązane z problemami, o których mówimy. Powrót do dręczenia, gwałtu Jessici, gwałtu Hannah. To wszystko jest ze sobą połączone, także bardzo chciałbym odkryć, jak to dalej się potoczy. Na pewno będziemy dalej opowiadać ich historie rzeczywiście tak, jak się wydarzyły. Odpowiemy na wszystkie pytania, na które fani domagają się odpowiedzi. Czy Tyler szykuje coś za plecami? Co stanie się z postrzelonym Alexem? Czy Bryce poniesie konsekwencje? Odpowiemy na te pytania, ale myślę, że również pokażemy, jak to jest przechodzić przez takie sytuacje, nieraz bardzo bolesne. Jest jeszcze jedna rzecz do pokazania. Powrót z tego mrocznego świata i przywrócenie im nadziei. Takiej prawdziwej. Fałszywa nadzieja jest niebezpieczeństwem, ale uważam, że cokolwiek by nie było, zawsze jest nadzieja.

13 reasons why alex 814x543

E: Czy nadal będziemy skakać pomiędzy teraźniejszością a przeszłością?

B: Zdecydowanie. W każdym odcinku będzie narracja, jednak nie będzie już to narracja Hannah. Jednak nadal będą one nas przenosić pomiędzy tym, co teraz a wydarzeniami z przeszłości podobnie, jak nagrania Hannah z pierwszego sezonu. Będziemy więc odkrywać na nowo sytuacje z przeszłości oraz będziemy obserwować, jak wpływają na siebie nawzajem.

E: Czyli historia drugiego sezonu zacznie się zaraz po zakończeniu pierwszego?

B: Już teraz mogę powiedzieć, że pomiędzy historią pierwszego sezonu a drugiego minie trochę miesięcy.

13 reasons why clay 1180x787

E: Czy pojawią się jeszcze kasety z nagraniami?

B: Kasety nadal będą elementem serialu i będą przywoływane, jednak w drugim sezonie główną rolę zagra inny typ technologii analogowej. Będzie to technologia, którą, żeby zrozumieć i wiedzieć czym była, trzynastolatki będą musieli googlować i szukać odpowiedzi w internecie.

Sezon 2 Trzynastu powodów pojawi się na platformie Netflix w 2018 roku.

Źródła: ew.com / ilustracja wprowadzenia: kolaż własny

Młody montażysta i grafik, cenię sobie kreatywność i to właśnie staram się pokazywać w moich produkcjach

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?