• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook
zajawka reklama

Zaledwie wczoraj obchodziliśmy Ogólnokrajowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, a dzisiaj dowiedzieliśmy się, że Telewizja Polska wyprodukuje nowy serial opowiadający o losie fikcyjnego oddziału wojska polskiego, który po rozpoczęciu okupacji sowieckiej pozostał na Kresach Wschodnich, za kordonem oficjalnego terytorium owczesnej Rzeczpospolitej i w obronie prawdziwej Polski toczył walki z NKWD. Dzięki bniezłomnej postawie żołnierzom udaje się dostać zza rzekę Bug, gdzie dowódca decyduje się na demobilizację oddziału. Niestety, wojskowym nie dane będzie zaznać spokoju. Przez pomówienia, aresztowania i oskrażenia okupanckiej władzy bohaterowie zmuszeni zostaną do zejścia do podziemia i podjęcia walki konspiracyjnej.

Fabuła, mimo iż opisywana jako fikcyjna, oparta została o prawdziwe historie i losy takich postaci jak major Hieronim "Zapora" Dekutowski czy major Zygmunt "Łupaszka" Szendzielarz. Emisja pierwszego sezonu planowana jest na jesień 2017 roku na kanale TVP1. To jednak nie koniec seriali patriotycznych w publicznej telewizji. Do "dwójki" trafi adaptacja powieści Elżbiety Cherezińskiej zatytułowanej "Legion". Książka opowiada o długiej i wyczerpującej walce Brygady Świętkorzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, która w latach 1944-1945 wpierw walczyła z Nazistami, a później partyzantką sowiecką. Ostatecznie ich pole działań poszerzyło się nawet na Czechy, gdzie wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny, po czym przyłączyli się do armii generała Pattona.

źródło: tvp.info / ilustracja wprowadzenia: Ogólnopolska Defilada ku czci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku

 

Wiesz, co z tym zrobić


Krzysztof Warzała

Krzysztof Warzała

Dziennikarz

O mnie:

Miłośnik prawdziwego kina, a nie tych artystycznych bzdur. Jeśli masz ciekawy temat do opisania, pisz tutaj - k.warzala@moviesroom.pl


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.