Pod wspólnym niebem – TVP: „serial nie jest kontynuacją Alternatywy 4 i odpowiedzią na Ucho Prezesa”

Pod wspólnym niebem to obecnie powstający polski serial komediowy od twórców kontrowersyjnego show TVP Szopka w muzeum, który ma pojawić się we wrześniu na antenie telewizyjnej dwójki. Projekt Marka Śledziewskiego i Marcina Wolskiego mimo bliskiej daty premiery był dosyć tajemniczy, więc zaczęto drążyć, a pierwsze informacje wypłynęły dzięki Faktowi. Dziennik dowiedział dowiedział się, że całość przypominać ma kultowe Alternatywy 4, gdyż „akcja ma się rozgrywać w jednym bloku, a bohaterowie mają się ze sobą ścierać głównie na polu politycznym. Część będzie zwolennikami partii rządzącej, część opozycji”. Dalej karuzela zaczęła kręcić się sama i pojawiły się przypuszczenia, czy to nie będzie przypadkiem będąca od dawna w planach odpowiedź na satyryczne Ucho Prezesa Roberta Górskiego. 

Zobacz również: TVP udostępnia w sieci kultowe polskie seriale

Dyrektor TVP2 Marcin Wolski postanowił odnieść się w oświadczeniu do doniesień medialnych i zdradzić koncept serialu. Oto jego pełna treść:

Pod wspólnym niebem” jest oryginalnym scenariuszem komediowym stworzonym przez Marka Śledziewskiego z zespołem na zamówienie Dwójki. Nie ma nic wspólnego, a tym bardziej nie jest kontynuacją „Alternatywy 4” św. pamięci Stanisława Barei i Macieja Rybińskiego.

Nie jest też odpowiedzią na „Ucho prezesa”; nie ma w nim satyry personalnej ani odnoszenia się do konkretnych bieżących wydarzeń.

Prawdziwą inspiracją dla tej komedii jest dzieło nieśmiertelnego Williama Shakespeare’a „Romeo i Julia”.

Fabuła serialu jest zbudowana wokół dwóch różnych kulturowo i społecznie rodzin, które przez przypadek zmuszone są zamieszkać pod jednym dachem. Prowadzi to do licznych, zabawnych spięć i konfliktów. Mimo różnic, między przedstawicielami młodego pokolenia – Julią i Romanem – wybucha płomienna miłość.

Jeśli ktokolwiek uważa, że serial mógłby służyć pogłębianiu podziałów, to właśnie owa miłość jest dowodem na możliwą zgodę.

Zatem mimo próby zaprzeczenia i odwoływania się do twórczości Szekspira, to ciężko stwierdzić, by medialne przecieki były całkiem wyssane z palca. Jak wiadomo w serialu Barei występuje wątek rodzin Kotek i Kołek, które omyłko zostają zakwaterowane w jednym mieszkaniu. Natomiast motorem napędowym humoru ma być dosyć ogólnikowy i eufemistyczny zwrot o rodzinach „różnych kulturowo i społecznie”, co powinno potwierdzać doniesienia, że poglądy ideologiczno-polityczne będą odgrywały tu dużą rolę.

Zobacz również: Korona królów – Ilona Łepkowska odpowiada na krytykę nowego serialu TVP

Serial składać ma się z dwunastu 25-minutowych odcinków i emitowany ma być po Rodzince.pl. W obsadzie Pod wspólnym niebem znajdują się: Marek Bukowski, Ewa Szykulska, Tadeusz Chudecki, Piotr Szwedes, Przemysław Furdak, Sebastian Konrad i Marek Frąckowiak.

Źródło: tvp.pl; wirtualnemedia.pl; fakt.pl / ilustracja wprowadzenia: kadry z seriali Ucho prezesa i Alternatywy 4

Redaktor

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?