TVP zapowiedziało nowe seriale historyczne na 100-lecie niepodległości Polski

Na specjalnym briefingu prasowym prezes TVP Jacek Kurski zaprezentował ambitne plany serialowe stacji. Wśród licznie zapowiedzianych produkcji znalazły się m.in. rodzinna epopeia rozgrywająca się w czasie ważnych wydarzeń historycznych oraz seriale fabularne o słynnych postaciach historycznych m.in. Józefie Piłsudskim, Adamie Mickiewiczu, generale Andersie czy kardynale Wyszyńskim. 

Już dziś rusza zupełnie nowe pasmo historyczno-tożsamościowe Telewizji Polskiej. W kolejnych 13 wtorków o godz. 20.30, TVP będzie pokazywać polskie produkcje pokazujące polską historię. Pierwszą pozycją będzie efekt pracy wielkiego projektu digitalizacji zasobów telewizji publicznej, jeden z najważniejszych polskich seriali historycznych: Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy. Za to od września widzowie Telewizji Polskiej będą mogli obejrzeć realizowany z wielkim rozmachem, dbałością o szczegóły, z fantastycznymi kreacjami aktorskim serial pt.: Drogi do wolności. To największe przedsięwzięcie w Telewizji Polskiej od wielu lat. Epicka historia trzech sióstr ukazana jest na tle historii odzyskiwania przez Polskę niepodległości. 

Zobacz również: Drogi wolności – zdjęcia z planu, obsada i opis serialu kostiumowego TVP

– Właśnie tak Telewizja Polska rozumie swoja misję, żeby być z Polakami w najważniejszych chwilach, towarzyszyć im w najważniejszych emocjach, w tym wszystkim co odwołuje się do budowania i umacniania narodowej wspólnoty w naszym społeczeństwie – powiedział prezes Jacek Kurski.


Po Drogach wolności na antenie TVP zagości pilotażowy odcinek serialu Młody Piłsudski, którego produkcja przewidziana jest na 2019 rok. Pierwszy odcinek jest planowany na rocznicę stulecia odzyskania polskiej niepodległości. W przygotowaniu jest też serial Ludzie i bogowie o oddziale likwidatorów kierownictwa dywersji Armii Krajowej. Ludzie i bogowie pojawią się również w 2019 roku. Kolejna pozycja to saga polskich losów Dom pod dwoma orłami, opowieść o ludziach przepędzonych z kresów podczas II wojny światowej.

Powstaje ponadto nowy, 13 odcinkowy serial o kardynale Stefanie Wyszyńskim Prymas. W przygotowaniu jest też kilka kolejnych propozycji, m. in.: serial o Władysławie Andersie pod roboczym tytułem Długi spacer, serial o Adamie Mickiewiczu, czy Agnieszce Osieckiej.

– Wprowadzamy do TVP1 kilka formatów, które w sposób ciekawy i nieinwazyjny, będą popularyzować polską literaturę, najważniejsze wydarzenia polskiej historii, książki, płyty, koncerty, filmy, spektakle. Chcemy jak najmocniej zachęcić naszych widzów do zainteresowania się kulturą wysoką – stwierdził prezes Jacek Kurski.

Zobacz również: TVP udostępnia w sieci kultowe polskie seriale!

Telewizja Polska pracuje również nad ekranizacją powieści Bronisława Wildsteina Czas niedokonany. Natomiast już od 25 marca o godz. 20.10 na antenie TVP1 zawita drugi sezon Wojennych dziewczyn, serialu opowiadającego o młodych Polkach, których losy u progu dorosłego życia splatają się w okupowanej Warszawie. Jesienią z 2. sezonem powrócić ma również Korona królów.

https://www.youtube.com/watch?v=v48wIfZfQaE&t

Źródło: TVP / ilustracja wprowadzenia: kolaż Domena Publiczna/Wikimedia Commons

Redaktor

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?