Geniusz: Picasso – plakat serialu z Antonio Banderasem. Premiera już niedługo

Niewielu artystów pozostawiło po sobie tak bogaty dorobek, jak Pablo Picasso. Był on jednym z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych artystów XX wieku, którego kariera trwała nieprzerwanie przez 80 lat. Szacuje się, że dorobek Picassa, który dożył 91. roku życia, obejmuje około 50 tysięcy prac.  Jego porywczy temperament i niezwykła wena twórcza były nierozerwalnie związane z pełnym zawirowań życiem prywatnym – burzliwymi małżeństwami, licznymi romansami, zmieniającymi się sympatiami politycznymi i przelotnymi fascynacjami. Picasso nieustannie kreował siebie na nowo, wyznaczał nowe trendy w sztuce i przesuwał granice. 

Kanał National Geographic po sukcesie pierwszego sezonu antologii telewizyjnej Geniusz (nominacje do nagród Emmy i Złotych Globów), która poświęcona była Albertowi Einsteinowi, właśnie Picassa wybrał  na głównego bohatera drugiego sezonu. W Geniusz: Picasso odtwórcą tytułowej roli – Pabla Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Crispiniano de la Santísima Trinidad Ruiz Picassa jest Antonio Banderas. Alex Rich wciela się z kolei w rolę młodego artysty.10-odcinkowy serial został wyprodukowany przez wytwórnię 21 Television Studios i Imagine Television. Producentami wykonawczymi są zdobywcy Nagród Akademii Filmowej, Brian Grazer i Ron Howard. Premiera pierwszych dwóch odcinków odbędzie się w niedzielę 22 kwietnia od godz. 21:00 na kanale National Geographic.

Zaprezentowano również oficjalny plakat, który będzie promował serial Geniusz: Picasso.

Genius2 KeyArt Vertical pl national geographic serial Banderas Picasso plakat

Oraz opisy wszystkich 10. odcinków serialu.

Odcinek 1: W pierwszym odcinku poznajemy historię Picassa od samego początku, czyli jego narodzin. Przyszły geniusz tuż po urodzeniu był tak słaby, że obawiano się, czy w ogóle przeżyje. Niekonwencjonalna metoda zastosowana przez wuja, przywróciła siły noworodkowi i w kolejnych scenach poznamy najpierw chłopca zafascynowanego malarstwem, następnie niezwykle zdolnego młodzieńca. Młody Picasso to artysta pewny siebie, z wyrazistą osobowością, która nie zgadza się na podporządkowanie i postępowanie zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Dlatego właśnie młody Pablo bardzo wcześnie rozpoczyna pracę nad własnym – niepowtarzalnym stylem. Bunt i łamanie zasad, ale jednocześnie pasja i fascynacja, to kilka słów, którymi można by opisać wczesny okres życia Picassa. Pierwszy odcinek serii pokaże też Pabla Picassa bezskutecznie starającego się zwrócić uwagę opinii publicznej na zdobywający coraz więcej zwolenników w Hiszpanii faszyzm. Artysta rozpoczyna pracę nad swoim największym dziełem – Guernicą.

Odcinek 2 :W drugim odcinku serii zobaczymy młodego Picassa, który maluje obrazy w stylu wielkich mistrzów i szybko osiąga sukces w Paryżu. Nie jest jednak z tego zadowolony, bo chce stworzyć coś prawdziwie oryginalnego. Zobaczymy też dojrzałego artystę, który mimo że trwa II wojna światowa, nie chce wyjeżdżać z Paryża. To z kolei odciśnie piętno na jego prywatnym życiu i związku z fotografką Dorą Maar.

Odcinek 3: Po samobójstwie przyjaciela – malarza Carlesa Casagemasa, w twórczości Pabla Picassa rozpoczyna się okres błękitny. Niedługo potem hiszpański malarz poznaje swoją pierwszą wielką miłość, Fernandę Olivier. Kobiety były dla Picassa ulubionymi muzami. Wśród obrazów przedstawiających mężczyzn są właściwie jedynie autoportrety. W trzecim odcinku serii „Geniusz: Picasso” zobaczymy również kulisy romansu z kolejną ważną kobietą w jego życiu – młodą artystką Françoise Gilot.

Zobacz również: Zwiastun serialu Geniusz: Picasso

Geniusz 0001 Alex Rich Picasso foto zdjęcie

Odcinek 4: Młody Pablo Picasso znajduje natchnienie w twórczości legendarnych poetów Guillaume’a Apollinaire’a i Maxa Jacoba. Picasso chce wykorzystać ich wizjonerskie pomysły, żeby stworzyć arcydzieło, które zapewni mu status wielkiego artysty.

Odcinek 5: Pablo Picasso za wszelką cenę stara się przyćmić geniusz Henri’ego Matisse’a. Nowe źródło mrocznych inspiracji znajduje w nieudanym związku z Fernandą Olivier, która stanie się inspiracją dla jednego z najbardziej intymnych portretów.

Odcinek 6:  W kolejnym odcinku serii będziemy świadkami narodzin i rozwoju nowego kierunku w sztuce. Pablo Picasso porzuci hulaszczy tryb życia i wspólnie z Georges’em Braque’em stanie się prekursorem kubizmu. Jego dalsza kariera stanie pod znakiem zapytania, kiedy artysta zostanie oskarżony o kradzież słynnej Mony Lisy.

Odcinek 7: Tuż przed wybuchem II wojny światowej, starszy Pablo Picasso zapisuje się do partii komunistycznej i stara się pogodzić sztukę ze swoimi przekonaniami politycznymi. Wspomnienia skazanego z góry na niepowodzenie związku sprzed wielu lat zaczynają rzutować na jego relację z Françoise Gilot.

Zobacz również: Geniusz – recenzja filmu z J. Law i C. Firthem

Geniusz 0008 Picasso Banderas National Geographic zdjęcie foto

Odcinek 8: Pablo Picasso marzy o stworzeniu czegoś zupełnie nowego. Zaczyna projektować scenografię i kostiumy do przedstawienia baletowego. W teatrze poznaje swoją pierwszą żonę, baletnicę Olgę Chochłową.

Odcinek 9: Młody Picasso jest znużony małżeństwem z Olgą i wdaje się w nowy, szalony romans. O spotkaniu z nim marzy młoda fotografka – Dora Maar. Czy wyobrażenia kobiety będą zgodne z rzeczywistym portretem malarza?

Odcinek 10: W ostatnim odcinku serii, po raz kolejny zobaczymy Pabla Picassa, który znajduje ukojenie w ramionach nowej kobiety. Tym razem będzie to Jacqueline Roque, która stanie się drugą żoną malarza-geniusza. To jedna z jego ulubionych muz – Picasso stworzył 400 jej portretów. Artysta odizoluje się jednak od świata, aby namalować obraz doskonały.

Dla przypomnienia, premiera pierwszych dwóch odcinków odbędzie się w niedzielę 22 kwietnia od godz. 21:00 na kanale National Geographic.

Źródło: materiały prasowe National Geographic / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe/National Geographic

Dziennikarz

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?