Czarne lustro i Miley Cyrus. Kulisy niestandardowej współpracy

Najbardziej oryginalnym – i biorąc pod uwagę szczególnie drugą połowę – najbardziej kontrowersyjnym odcinkiem. Teraz możemy się dowiedzieć, skąd w ogóle pomysł na pojawienie się Miley Cyrus.

Scenarzyści sezonu, Charlie Brooker i Annabel Jones, opowiadają dla Radio Times o okolicznościach zatrudnienia kogoś tak niestandardowego dla serii:

Gdy scenariusz został już napisany, dyskutowaliśmy o tym, kto mógłby zagrać międzynarodową gwiazdę pop i pomyśleliśmy o kimś takim jak Miley Cyrus. Ale wtedy traktowaliśmy to tylko jako głupie gadanie – powiedział Brooker.

Ostatecznie jednak scenariusz został wysłany i piosenkarka okazała się fanką Czarnego lustra, więc obie strony szybko doszły do porozumienia.

Myślę, że mogła identyfikować się z wieloma kwestiami w scenariuszu. Jest sarkastyczna, zabawna i uwielbia przewracać rzeczy do góry nogami. Cała jej kariera była związana z motywem gwiazdy popu, która stara się utkać własną tożsamość, w rezultacie spotykając się z oporem ze strony wytwórni czy fanów – wyjaśniła Jones.

Charlie Brooker dodaje jeszcze, że pierwotny pomysł różnił się nieco od tego, co koniec końców zrobiono:

Historia narodziła się w dość dziwny sposób. Pomysł na nią miałem już od jakiegoś czasu. Z początku była to historia punkowego zespołu z jakiegoś 1977 roku, który powrócił w dzisiejszych czasach. Starałem się napisać o tym sitcom. Następnie myśleliśmy o raperze. W końcu rozmawialiśmy o Alexie i stwierdziliśmy wreszcie, że  oprzemy to wszystko na życiu celebrytów. Potem zderzył się z tym jeszcze pomysł śpiączki i ludzi biorących z tego pieniądze.

Zobacz również: Czarne lustro – recenzja 5. sezonu. Formuła powoli się wyczerpuje

Co do samego bardzo pozytywnego podejścia do serialu, twórcy stwierdzili, że wiedzą, iż wielu ono wkurzy, ale poprzez takie zabiegi chcieli uniknąć przewidywalności.

Czasem chcemy wprowadzić nieco Pixara. Innym razem idziemy tropem Teksańskiej Masakry Piłą Mechaniczną. To wszystko zależy od naszego kaprysu.

Cóż, trzeba przyznać, że Brooker i Jones przynajmniej w tym epizodzie starają się być oryginalni. Pytanie, czy końcowy rezultat można jeszcze określać jako Czarne lustro?

Źródło: Radio Times / Ilustracja wprowadzenia: Netflix

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?