Drogi wolności – zwiastun serialu. Prapremiera już 15 lipca w TVP1

Telewizja Polska zapowiada Drogi wolności jako swoje największe przedsięwzięcie od wielu lat. Teraz stacja ogłosiła, że zaprezentuje przedpremierowo pilotażowy odcinek serialu już 15 lipca o 20:10 na antenie Jedynki. Dzisiaj opublikowano zaś pierwszy zwiastun produkcji.

Drogi wolności to historia trzech młodych sióstr, w role których wcielają się: Paulina Gałązka (Marynia), Katarzyna Zawadzka (Aniela) i Julia Rosnowska (Lala). Burzliwe losy krakowskiej rodziny Biernackich ukazane zostaną na tle wielkich wydarzeń historycznych. Fabuła serialu w dużej mierze inspirowana jest pamiętnikami Polek z początków XX wieku.

Ujawniono również opis pierwszego odcinka zatytułowanego Grzechy młodości:

W ostatnich dniach lipca 1914 roku na usta całego Krakowa ciśnie się jedno słowo wojna.

Ignacy Biernacki (Adam Cywka), właściciel wydawnictwa Panorama i fotograf w jednej osobie, cieszy się z zamówienia na druk urzędowych afiszy z magistratu. Jest przekonany, że nieźle się na tym dorobi. Pozorny spokój jego rodziny przerywa zniknięcie psa. Na naszych oczach Biernacki wpada w sidła mężczyzny, któremu ćwierć wieku wcześniej uwiódł żonę. Interesy, jakie chciał zrobić dzięki wybuchowi wojny, okażą się mrzonką.

Z krakowskich Oleandrów wyruszają pierwsze oddziały legionistów, a wśród nich Jerzyk Raczek (Damian Kret), syn piekarza i gosposi Biernackich (Maria Maj). W młodym chłopaku durzy się Lala (Julia Rosnowska), najmłodsza córka Ignacego. Jej siostrze Maryni (Paulina Gałązka) wpada w oko w czasie zbiórki pieniędzy na wojsko polskie przystojny Szymon Hasefer (Adrian Zaremba). Najstarsza z sióstr, Alina (Katarzyna Zawadzka) kulejąca i nadrabiająca kompleksy inteligencją z sentymentem przygląda się starszemu dżentelmenowi, któremu daje lekcje języka polskiego. Nie domyśla się prawdziwego powodu przyjazdu schorowanego Austriaka do Krakowa. Przy dźwiękach toastów za przyszłość wznoszonych na przyjęciu urodzinowym stary świat zmierza ku katastrofie. Nie przeczuwają jej ani żona Ignacego, zaglądająca do kieliszka Anna (Bernadetta Machała – Krzemińska), ani jego siostra, właścicielka apteki i stara panna Janina (Iza Kuna). Tajemnica rodziny Biernackich po latach odbija się dramatycznym echem, choć Emilia (Anna Polony) matka Ignacego zrobiłaby wszystko, by temu zapobiec.

Zobacz również: TVP zapowiedziało nowe seriale historyczne na 100-lecie niepodległości Polski

drogi wolności tvp rodzina biernackich

fot. TVP

Widzowie w serialu zobaczą także m.in. Annę Polony (w roli Emilii Biernackiej), Adama Cywkę (Ignacy Biernacki), Izabelę Kunę (Janina Biernacka), Michalinę Olszańską (Ester Holtorp) oraz wielu aktorów młodego pokolenia. Zdjęcia realizowane są w Krakowie, Lublinie, Poznaniu oraz Warszawie.

Pomysłodawcą serialu jest Stanisław Krzemiński, reżyserem Maciej Migas, a za scenariusz odpowiada Joanna Wojdowicz. Serial emitowany będzie w Jedynce już jesienią.

Źródło: youtube.com / ilustracja wprowadzenia: TVP

Redaktor

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?