Nie żyje aktor udzielający głosu Prof. Oakowi w Pokémonach

W wieku 67 lat zmarł Unshō Ishizuka – aktor udzielający głosu m.in. Prof. Oakowi w serii animowanej Pokémon. Przyczyną śmierci mężczyzny był rak przełyku, z którym zmagał się on od dłuższego czasu.

Informację o śmierci Unshō Ishizuki przekazała agencja Aoni Production, która zajmuje się zatrudnianiem aktorów dubbingowych seiyū. Przedstawiciel firmy oświadczył, że Ishizuka otrzymywał niezbędną pomoc medyczną, jednak od dłuższego czasu nie przynosiła ona skutków. Aktor udzielał głosu prof. Oakowi (w Japonii określany jest jako Dr. Yukinari Ōkido) od 1997 roku, kiedy wyemitowano pierwszy odcinek Pokémonów w Kraju kwitnącej wiśni. Miał on również okazję tchnąć życie w niektóre z „kieszonkowych stworów” m.in. w Onixa, Steelixa czy Kinglera. Poza Pokémonami, Ishizukę mogliśmy usłyszeć także w seriach: Cowboy Bebop (jako Jet Black), Tekken (jako Heihachi Mishima), a po śmierci Daisuke Goriego w 2010 roku trafił do obsady Dragon Balla jako Mr. Satan.

Unshō Ishizuki był też narratorem w produkcji Giant Gorga. Ponadto udzielał on głosu innym postaciom z anime m.in.: Josephowi Joestarowi (JoJo’s Bizarre Adventure: Stardust Crusaders i JoJo’s Bizarre Adventure: Diamond Is Unbreakable), Willibardowi Joachimowi von Merkatzowi (The Legend of the Galactic Heroes: Die Neue These), Dino Golzine’owi  (Banana Fish), Cainowi Ibrahimowi Hassanowi (Last Hope) oraz narratorowi w Sword Art Online Alternative: Gun Gale Online. Dubbingował on także produkcje zagraniczne w szczególności te, w których grali Liam Neeson oraz Laurence Fishburne.

Źródło: Heroic Hollywood, Kotaku, Anime News Network / Ilustracja wprowadzenia: Kotaku

Dziennikarz

Fan uniwersum Gwiezdnych wojen, miłośnik science fiction i fantasy oraz człowiek od wielu lat zafascynowany Japonią. W wolnych chwilach pisze, czyta i słucha muzyki z lat 70., 80. i 90.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?