”Wiedźmin Historia Fenomenu” książka o bohaterze z polski który podbił świat.

To do tej pory pierwsze i tak kompleksowe ujęcie legendarnej już postaci Wiedźmina, który dla Polaków tym, czym Superman dla Amerykanów i Asteriks dla Francuzów: narodową marką o zasięgu globalnym.

Książka ,,Wiedźmin. Historia fenomenu” jest próbą spojrzenia na całą historię Geralta z Rivii począwszy od pierwszego opowiadania Andrzeja Sapkowskiego, przez kolejne opowiadania, powieści, polski film i serial, komiksy, wiedźmińską muzykę,  gry wideo a na ostatnio wyprodukowanym serialu kończąc. To całościowe ujęcie trwającego od ponad trzech dekad fenomenu z uwzględnieniem jego różnych aspektów: historycznych, socjologicznych czy kulturowych.  Intensywne prace nad książką trwały od lipca 2019 do lutego 2020 roku.

Autor Adam Flamma wypowiedział się na temat swojego dzieła które powstało we współpracy z wydawnictwem Dolnośląskim.

fot. Michał Hawełka

”Myślę, że Czytelnicy znajdą w tej publikacji sporo ciekawych informacji, niektóre z nich ujrzą światło dzienne po raz pierwszy, kilka mitów związanych z powstawaniem różnych wiedźmińskich mediów zostanie w końcu wyjaśnionych i sprostowanych. Starałem się pokazać jak najszersze spectrum tego, jak Wiedźmin funkcjonuje w polskiej i światowej kulturze. Razem z pracownikami Wydawnictwa Dolnośląskiego staraliśmy się przygotować książkę, która będzie wartościową pozycją dla fanów uniwersum wykreowanego przez Andrzeja Sapkowskiego, ale również okaże się interesującą pozycją dla osób dopiero wkraczających w ten magiczny świat. Muszę przyznać, że praca nad publikacją była wspaniałą przygodą, w trakcie której spotkałem wielu fascynujących rozmówców, chętnie dzielących się swoimi spostrzeżeniami z pracy przy różnych wiedźmińskich mediach. Przede wszystkim były to wartościowe spotkania, a moi rozmówcy z czasem sami dopingowali mnie w kolejnych poszukiwaniach informacji o tym, jak wygląda ta blisko 35-letnia wędrówka Geralta z Rivii na szlakach kultury. Na co dzień jestem wykładowcą akademickim i prowadzę zajęcia poświęcone grom wideo, m.in. storytellingowi, game designowi czy różnym aspektom projektowania i produkcji gier. Stąd też Wiedźmin pojawia się na moich zajęciach dość często – zarówno literacki pierwowzór Andrzeja Sapkowskiego, jak i komiksy (te nowsze od Dark Horse’a, jak i wcześniejsze spółki Sapkowski-Polch-Parowski) oraz rzecz jasna gry od CD Projekt RED. To doskonały materiał, z pomocą którego można nauczyć studentów wielu ważnych rzeczy w zakresie tworzenia postaci, dialogów czy budowania świata. Osobiście w Wiedźminie i różnych jego wcieleniach najbardziej urzeka mnie postać Geralta i to jak radzi sobie ze światem, jak buduje relacje ze swoimi bliskimi. To, co stworzył Andrzej Sapkowski jest niesłychanie głębokie, czemu dowodzi jeden prosty fakt – przygody wiedźmina czytane na różnych etapach życia odkrywają przede mną nowe treści i znaczenia. Naturalnie, mam też słabości do różnych wiedźmińskich adaptacji, które bardzo ciekawie podchodzą do pierwowzoru i rozwijają go o niekiedy nowe znaczenia.”

Adam Flamma zwany jest Naczelnym Polskim Wiedźminologiem nie bez powodu! W jego mieszkaniu znajduje się absolutnie wszystko co miało jakikolwiek związek z Geraltem z Rivii. Na co dzień prowadzi zajęcia na uczelni o grach m.i.n o Wiedźminie. Napisał też doktorat, którego spora spora część dotyczyła świata Białego Wilka oraz prowadził badania dotyczące tego, jak odbieramy poszczególne aspekty wiedźmińskich gier i literatury.

Na czytelników czekać będą aż 504 strony bogato ilustrowanej lektury, a znajdą się tam m.i.n:

  • 17 wywiadów z twórcami
  • Genezę pierwszych opowiadań i sagi, a także późniejszy ich sukces.
  • Kulisy powstawania gier (wirtualny Geralt od kuchni).
  • Perypetie z pierwszymi komiksami polskimi. I z tymi amerykańskimi.
  • Opowieść o filmie i serialu Marka Brodzkiego, czyli wielkie marzenia i zdarzenie z realiami.
  • Rosyjską rock opera, polski musical, planszówki, karcianki i… pornoparodia.
  • Analizę serialu platformy NETFLIX i międzynarodowego sukcesu łowcy potworów.
  • Skany okładek z różnych wydań na świecie, prace Bogusława Polcha, kadry z komiksów, gier oraz pierwsze wizerunki Geralta z Rivii z lat 80 i 90 XX wieku!

To lektura obowiązkowa dla każdego fana Wiedźmina, ale też wspaniałą czytelnicza podróż dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z tym legendarnym bohaterem. Książka pojawi się już niebawem, w najbliższych tygodniach zostanie ogłoszona jej premiera.

Redaktorka

Zainteresowania aktorstwem, tańcem, pisarstwem, podróżami, filmami, serialami, grami komputerowymi i fotografią. Wielbicielka filmów z serii ''Harry Potter'' i gier ''Wiedźmin'', ''TombRaider'', Simsy, Battlefield i Star Wars: Battlefront II.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?