Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Jajko czy kura? Czyli co było pierwsze: Film czy kino?

Autor: Tomasz Rewers
10 lipca 2024
Jajko czy kura? Czyli co było pierwsze: Film czy kino?

Każdy z nas kocha filmy i chętnie odwiedza kino, ale czy zastanawialiście się kiedykolwiek, skąd pochodzą te nazwy? I która z nich pojawiła się pierwsza?

Film - narodziny ruchomego obrazu

Zacznijmy od słowa „film”. Pochodzi ono od angielskiego wyrazu, który pierwotnie oznaczał cienką warstwę np. folii. Gdy zaczęto tworzyć ruchome obrazy, używano taśmy filmowej, na której rejestrowano obrazy. Właśnie od taśmy filmowej wywodzi się obecnie używane przez nas słowo film. Kiedy wczesne techniki rejestrowania ruchomych obrazów stały się bardziej popularne w XIX i XX wieku, określenie to zaczęło być używane coraz częściej. 

Kino czyli pisanie ruchem

Przejdźmy do słowa „kino”. Słowo to ma swoje korzenie w języku greckim, pochodząc od „kinesis”, co oznacza „ruch”. Gdy bracia Lumière w 1895 roku zaprezentowali swój wynalazek - kinematograf, łączący ruch i obraz, nazwali go od greckiego „kinesis” i „graphos” (pisanie). Samo „kino” to skrót od tej nazwy, który przyjął się na całym świecie. Termin „kinematograf” został użyty już w latach 90. XIX wieku, co oznacza, że słowo „kino” było używane wcześniej niż „film” w dzisiejszym kontekście.

Pierwsze kino na świecie powstało w Paryżu, w Salon Indien du Grand Café na Boulevard des Capucines. Na pierwszych seansach wyświetlano krótkie filmy, trwające zaledwie kilka minut. Ludzie byli zachwyceni - i przerażeni! Niektórzy myśleli, że pędzący pociąg na ekranie naprawdę ich rozjedzie.

Gabinet Iluzji czyli pierwsze kino w Polsce 

Pierwszym kinem w Polsce był „Gabinet Iluzji” założony przez braci Krzemińskich w 1899 r. w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 120. Była to ulubiona rozrywka łódzkich fabrykantów.

Nickelodeon - nie tylko kanał telewizyjny! 

Pierwsze kino w Ameryce, The Nickelodeon, otwarto 19 czerwca 1905 roku w Pittsburghu w stanie Pensylwania. Nazwa „Nickelodeon” pochodzi od słowa „nickel” (pięciocentówka - czyli koszt biletu) i greckiego „odeon” (teatr). Kino to szybko stało się popularne i przyczyniło się do rozwoju przemysłu filmowego w USA. Co ciekawe, nazwa ta stała się inspiracją dla współczesnej firmy Nickelodeon, kanału telewizyjnego dla dzieci, który nawiązuje do idei taniej i dostępnej rozrywki.

PA Book Library and Pittsburgh Post Gazette article.

I tak, z cienkiej warstwy materiału i greckiego słowa, powstały nazwy, które stały się częścią naszego codziennego życia! 

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Tomasz Rewers

Redaktor naczelny
Tomasz Rewers

Założyciel i właściciel Movies Room. Z wykształcenia prawnik i certyfikowany mediator sądowy. Kocha filmy, od niedawna również sam je tworzy. . Gustuje w kinie rozrywkowym jak i w filmach, po których psychikę trzeba zbierać z podłogi. Znawca uniwersum Marvela oraz największy fan Batmana. . Odpowiedzialny za koordynacje zespołu, public relations oraz marketing. . Kontakt: [email protected]

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.