After, film romantyczny i historia bazująca na książkowym bestsellerze Anny Todd, może pochwalić się wcale niemałą popularnością. Na tyle, że dość szybko wypuszczono sequel, a w przygotowaniu są kolejne dwie części miłosnych zawirowań Tessy i Hardina. Są to pozycje, które można zakwalifikować jako "Grey dla młodzieży", jednak tutaj oprócz historii zbliżonych pod względem schematu wcisnęliśmy kilka pokrewnych tytułów skupionych na dorastających młodych ludziach i ich problemach. Zapraszamy do lektury listy wartych obejrzenia filmów romantycznych podobnych do After!
Na start zestawienia prezentującego filmy podobne do After tytuł od Xaviera Dolana, którego chyba nie mogło zabraknąć na tej liście, a jego poziom skomplikowania znacznie wykracza poza After. Wyśnione miłości to pełna energii i emocji opowieść o przyjaźni i miłości, rywalizacji i zdradzie. Bohaterowie, Francis i Marie, są dobrymi przyjaciółmi. Pewnej szalonej nocy spotykają Nicolasa, młodego chłopaka, który właśnie przyjechał do Montrealu. Od spotkania do spotkania, od jednej wspólnie spędzonej chwili do drugiej Francis i Marie staja się coraz bardziej zafascynowani nowym znajomym. Wkrótce zorientują się, że ich obsesja na jego punkcie zmienia się w miłosny pojedynek. Rywalizacja o względy i uczucia Nicolasa zagrozi ich przyjaźni, która jeszcze niedawno wydawała się niezniszczalna.
Znalazło się także miejsce dla filmu w reżyserii Jamesa Ponsoldta, pokrewnej After produkcji, ale wypełnionej gwiazdami z niemal każdego pokolenia. Sutter Kelly (Miles Teller), popularny uczeń ostatniej klasy liceum, nie ma żadnych planów na przyszłość. Jest w pełni usatysfakcjonowany życiem jakie wiedzie, lubi swoją pracę w sklepie odzieżowym dla mężczyzn, nie stroni od alkoholu i imprez. Wszystko się zmienia, gdy przypadkowo poznaje Aimee Finecky (Shailene Woodley), nietypową miłą dziewczynę.
A tu ciekawa propozycja dla tych, co chcą powspominać nieco młodzieżówkę z początku XXI wieku. Tak samo jak w przypadku kolejnego filmu na liście, warto porównać jej podejście do tego z After, bo i tutaj mamy parę o podobnej specyfice, ale oczywiście historia skrojona została nieco łagodniej. Shane West gra zbuntowanego nastolatka, którego losy krzyżują się z pewną nieśmiałą córką pastora (Mandy Moore).
No dobrze, to cofnijmy się jeszcze mocniej w przeszłość. Dirty Dancing, który swego czasu w Polsce znany był jako Wirujący Seks. Hollywoodzki film opowiada o młodej dziewczynie (Jennifer Grey) spędzającej wakacje wraz z rodzicami i siostrą w ekskluzywnym ośrodku wypoczynkowym. To właśnie tutaj poznaje przystojnego instruktora tańca John'ego (Patrick Swayze). Między młodymi ludźmi rodzi się uczucie. Film okraszony muzyką, która w 1988 roku zdobyła Oskara i Złoty Glob.
I kolejny podobny do sytuacji z After mariaż dziewczyny z dobrego domu z typowym "bad boyem" - ale tutaj jest oczywiście grzeczniej, bo to historia na bazie książki Nicholasa Sparksa. Historia tyczy się losów dwóch par, które dzielą lata doświadczeń. Ich historie zbiegają się w nieoczekiwanym momencie. Oczywiście nam chodzi przede wszystkim o "teraźniejszy" związek pomiędzy postaciami granymi przez Scotta Eastwooda i Sophię Danko.
A to jeden z większych hitów gatunku ostatnich lat. Odchodzimy nieco mocniej od tego, co przedstawiają obie części After, ale aż szkoda byłoby tego nie zamieścić. Rosie i Alex znają się od dzieciństwa. Gdy Alex wyjeżdża z Dublina na studia do Ameryki, ich wieloletnią przyjaźń czekają ciężkie chwile. Czy znajomość przetrwa lata rozłąki i tysiące kilometrów? Czy zaryzykują wszystko dla rodzącej się między nimi miłości? W rolach głównych pojawiają się Lily Collins, gwiazda serialu Netflixa Emily w Paryżu i partnerujący jej przystojny brytyjski aktor Sam Claflin.
I oczywiście pozycja obowiązkowa na liście - produkcja, która jest ceniona przez wiele osób, które nawet nie przepadają za filmami tego typu. Pamiętnik to historia pewnej miłości, która rozkwitła na początku lat 40. gdzieś w Karolinie Północnej. Duke (James Garner/Ryan Gosling) odczytuje ją starej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera (w tej roli Gena Rowlands). Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson (Rachel McAdams) - ich spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na siedem lat... "Pamiętnik" jest ekranizacją bestsellerowej powieści Nicholasa Sparksa. Prawa do realizacji filmu na jej podstawie studio New Line Cinema zakupiło już w roku 1995. Pora na kolejne filmy podobne do After!
Następną propozycją jest obraz z Emmą Roberts w roli głównej. Bystremu, młodemu samotnikowi George'owi udało się dotrwać do klasy maturalnej, choć ani razu nie odrobił zadania domowego. Sally jest szkolną pięknością, ukrywającą smutek pod maską popularności. Pomiędzy bratnimi duszami, mającymi trudne relacje z rodzicami rozkwita przedziwny związek. Wkrótce przekonują się, że życie i miłość potrafią zniweczyć marzenia, a sterty zadań domowych mogą wykończyć w przeddzień ukończenia szkoły. Przenikliwy dramat, który przy pomocy utalentowanej obsady, tchnął nowe życie w ulubiony temat amerykańskich filmów - wkraczania w dojrzałość.
Teraz przed nami zostają już pozycje najbliższe tematyce After. Miłość bez końca opowiada historię Jade i Davida, których romans staje się tym bardziej intensywny, im bardziej rodzice dziewczyny próbują ich rozdzielić. Po ukończeniu szkoły średniej żyjąca pod kloszem Jade zaczyna odczuwać fascynację Davidem. Młodzi zakochują się w sobie. Spędzając ze sobą niezapomniane lato, młodzi kochankowie wbrew wszelkiej logice pozwalają, aby wszechogarniająca namiętność stała się fundamentem ich wspólnej przyszłości.
Ostatni film na liście filmów podobnych do After opowiada historię dwóch młodych ludzi z zupełnie innych światów. Hiszpańska produkcja Trzy metry nad niebem to historia miłości współczesnych Romeo i Julii na podstawie powieści Federico Moccia. Babi (María Valverde) jest spokojną studentką, Hache (Mario Casas) jest gwałtowny i porywczy. Jednak między nimi narodzi się niekonwencjonalna miłość opatrzona walką większą niż się spodziewali.
Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.